W tunelu dworca

W tunelu dworca – To następny wiersz jednego z moich ulubionych poetów, mojego przyjaciela ze studiów na reżyserii, Stefana Chazbijewicza.

Stefan, jak zawsze z wielką sensualnością porusza się po mistycznych obszarach miłości, ludzkiej duszy i natury. “W tunelu dworca” to jego kolejny wiersz, który tu zamieszczam.

 

 

 

W tunelu dworca

 

 

 

 

W tunelu dworca

 

Kasyda

tatarska

fałdżejska

 

Wyjeżdżam

i obserwuję wszystko

zawieszenie bytu

 

Kruki spacerują

rozpościerają skrzydła

powolnie przemawiają

ornitomancja

 

W tunelu dworca

Karawanseraj

podziemne perony

 

Osiodłane konie

rozbiegają się kręgami

jak echo słowiańskiej pieśni

u źródeł wody pierwszej

 

Z czerni tunelu ujęcie

pociągu jak lecąca czapla

zbliża się dziobem majestat

oczy pierwszego wielbłąda

 

 

między walizki kobiet samotnych

wtacza się Pendolino

nie znam swojego dialektu

nie udoskonalę tego

 

skłócone globalizmem

plemiona nomadów

 

możliwa jest tylko przyszłość

z planet

Jupiter i Jowisz

kronika Akasza

 

Planeta to byt i plazma jedność

mgła genów

płynąca

przez umysły

matematyków i poetów

 

zło ustało

na ten moment właśnie

Ta Chwila

 

Pan da dwa złote

może dwadzieścia to odmówię

Pacierz

 

Stefan Chazbijewicz

 

 

 

 

Kasyda

Kasyda (arab. ‏قصيدة‎), inaczej poemat celowy – klasyczna forma poezji arabskiej – wiersz stychiczny, czyli bez podziału na strofy, składający się z od kilkudziesięciu do stu kilku dwudzielnych wersów zwanych bajtami, monorytmiczny i monorymiczny. Jako forma literacka powstał w przedmuzułmańskiej Arabii i początkowo był przekazywany ustnie, z czasem zapisywany. Wraz z rozwojem literatury arabskiej terminem kasyda zaczęto nazywać każdy rodzaj wiersza. Gatunek ten jest chętnie wykorzystywany w świecie arabskim, ponieważ jednak specyfika kasydy odpowiada tylko normom języka arabskiego (monorym), gatunek ten nie zdobył większej popularności poza nim.

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kasyda

 

 

 

 

Fałdżejowie

Magia u litewskich Tatarów była ściśle związana ze znachorstwem. Stanowiła bowiem jeden z elementów ich medycyny. Zajmowali się nią ludzie zwani przez Tatarów faldżejami

 

https://bel-aqustic.com.pl/holiday/duchy.htm

 

 

 

 

Karawanseraj

Karawanseraj, chan, chana (pers. zajazd dla karawan) – dom zajezdny dla karawan lub miejsce postoju karawany z pomieszczeniami dla podróżnych, niszami chroniącymi przed słońcem, magazynem dla przechowania towarów, często o charakterze obronnym, budowany w krajach arabskich, Persji i Azji Środkowej.

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Karawanseraj

 

 

 

 

Kronika Akasza

Jedno z podstawowych dzieł napisanych przez Rudolfa Steinera. Książka zawiera dokładny opis dziejów Ziemi i ludzkości. Autor w sposób szczegółowy opisuje rozwój i życie człowieka na Atlantydzie. Następnie przechodzi do jeszcze wcześniejszych dziejów ludzkości zamieszkującej la pradawnej Lemurii, by następnie przejść do czasów epoki hiperborejskiej i polarnej. Kolejne rozdziały poświęcone są prześledzeniu rozwoju człowieka i Ziemi we wcześniejszych epokach, poprzedzających powstanie fizycznej Ziemi, od początku istnienia naszego systemu planetarnego, począwszy od okresu saturnowego, poprzez rozwój słoneczny i księżycowy, aż do okresu naszej współczesnej Ziemi.

 

https://www.taniaksiazka.pl/ksiazka/kronika-akasza-rudolf-steiner


#Poezja #Wiersz #Liryka #StefanChazbijewicz