Uwolnił łabędzia zaplątanego w siatkę

Uwolnił łabędzia zaplątanego w siatkę – Dzisiaj z serii “Dobrych Wiadomości” publikujemy historię o popularnym prezenterze z ogromną empatią dla zwierząt.

Niezwykły moment czułości, kiedy Richard Wiese uwolnił łabędzia zaplątanego w siatkę.

Uwolnił łabędzia zaplątanego w siatkę

Uwolnił łabędzia zaplątanego w siatkę. Nie spodziewał, że ptak odwdzięczy się w ten sposób

Łabędzie nie są ptakami szczególnie skorymi do czułości. Dlatego moment, w którym ranny łabędź przytulił Richarda Wiese, prezentera popularnego w Wielkiej Brytanii programu przyrodniczego „Born to Explore”, jest tak wyjątkowy i poruszający.

Kilka lat temu Richard odwiedzał brytyjską kolonię łabędzi Abbotsbury Swannery. Kiedy zobaczył łabędzia, który został ranny podczas próby przelotu nad ogrodzeniem, pośpieszył mu z pomocą. Sprowadził weterynarzy, żeby opatrzyli zwierzę, a on sam trzymał ptaka i czule go uspokajał.

  • Czułem bicie jego serca i  szyję owiniętą wokół mojej. To był wspaniały moment, gdy całkowicie mi zaufał – powiedział później Richard Wise.

Ta opowieść powędrowała w świat i podbiła internet. Udowadnia, że wszystkie zwierzęta, również dzikie są zdolne do uczuć przypisywanym wyłącznie człowiekowi: wdzięczności i sympatii.

– To naprawdę wspaniałe uczucie, gdy czujesz więź i wzajemne zaufanie z niewerbalnie komunikującym się łabędziem, kiedy zwierzę uświadamia sobie, że nie zamierzasz zaszkodzić – dodał Richard.

Źródło: jestpozytywnie.pl

Opracowanie: KM

https://dobrewiadomosci.net.pl/36899-uwolnil-labedzia-zaplatanego-w-siatke-nie-spodziewal-ze-ptak-odwdzieczy-sie-w-ten-sposob/?fbclid=IwAR1PACatly2hPxWExmVV_lqYMFNm7E4YANDMpgL4Jg1LulY4tU7C_nvykrI

Empatia

Empatia (gr. empátheia „cierpienie”) – zdolność odczuwania stanów psychicznych innych osób (empatia emocjonalna), umiejętność przyjęcia ich sposobu myślenia, spojrzenia z ich perspektywy na rzeczywistość (empatia poznawcza).

Sam poznawczy komponent empatii, czyli zdolność do wyobrażenia sobie perspektywy myślowej należącej do innej osoby (innymi słowy, rozeznania sposobów rozumowania innej osoby), określany jest mianem decentracji (czemu może, ale nie musi towarzyszyć komponent emocjonalny empatii, czyli zdolność do jednoczesnego współodczuwania stanów emocjonalnych owej innej osoby).

Osoba nieposiadająca tej umiejętności jest „ślepa” emocjonalnie i nie potrafi ocenić ani dostrzec stanów emocjonalnych innych ludzi. Silna empatia objawia się między innymi uczuciem bólu wtedy, gdy przyglądamy się cierpieniu innej osoby, zdolnością współodczuwania i wczuwania się w perspektywę widzenia świata innych osobników.

Psychologowie zastanawiali się, skąd bierze się uczucie empatii i dlaczego niektórzy ludzie są go pozbawieni. Empatia jest jednym z najsilniejszych hamulców zachowań agresywnych, więc jest to także pytanie istotne z punktu widzenia inżynierii społecznej.


#empatia