Usta pełne haseł w teatrze

Usta pełne haseł w teatrze – pod tymi wielkimi hasłami kryje się jedynie żądza władzy, najzwyklejszy oportunizm i koniunkturalizm, kasa i stanowiska.


Usta pełne haseł w teatrze

Usta pełne haseł w teatrze

“Mam kłopot, kiedy widzę teatr, który buduje swoją wyrazistość i obecność w przestrzeni publicznej na zarządzaniu konfliktami, robiąc to dokładnie tak samo, jak najbardziej znienawidzeni politycy w kraju. Bywa tak, że ktoś ma usta pełne haseł wolnościowych, jednocześnie wykorzystując teatr jedynie do walki o władzę i swoją pozycję.” Powiedział Michał Kotański w wywiadzie z Jackiem Cieślakiem.

A mi to natychmiast przypomina, jak to kilka lat temu został zorganizowany protest „Teatr nie jest produktem, widz nie jest klientem”, który pod górnolotnym hasłem miał jedynie za zadanie uratować stanowisko dyrektorskie pana Mieszkowskiego w Teatrze Polskim we Wrocławiu.

Ale takich dyrektorów i sytuacji jest o wiele więcej i mam wrażenie, że większa część “Spółdzielni Teatralnej” funkcjonuje dokładnie w taki sposób.

Pod górnolotnymi hasłami nie chodzi o nic więcej, a niżeli zapewnić dyrekcję w prestiżowych teatrach członkom “Spółdzielni” i oczywiście kasę.

Dlatego dochodzi do absurdalnych sytuacji, gdy aktorzy wyrzuceni przez Cezarego Morawskiego z Teatru Polskiego we Wrocławiu protestują w swojej sprawie na deskach Teatru Studio, gdzie zajęli miejsce wyrzuconych niedawno aktorów Agnieszki Glińskiej.

Dlatego wznosi się niebywały lament, kiedy Cezary Morawski zwalnia niesubordynowanych i sabotujących pracę teatru aktorów, a równocześnie przemilcza się skandaliczne decyzje imćpana Łysaka, który zwalnia ikonę teatru polskiego, Franciszka Pieczkę z Teatru Powszechnego w Warszawie.

Dlatego nie potrafię siedzieć cicho i przyglądać się, jak ci wyrachowani ludzie, którzy przez ponad dekadę zawładnęli polskim teatrem i opiniotwórczymi mediami manipulują naiwną garstką widzów, oraz dużą częścią środowiska, które nie dostrzega, że pod tymi wielkimi hasłami kryje się jedynie żądza władzy, najzwyklejszy oportunizm i koniunkturalizm, kasa i stanowiska.

Amen

oportunizm

dopuszczalne w grach

oportunizm

dostosowywanie się do sytuacji w celu osiągnięcia jak największych korzyści; bierna ugodowość
https://sjp.pl/oportunizm

koniunkturalizm

dopuszczalne w grach

koniunkturalizm

postawa lub zachowanie polegające na wykorzystywaniu chwilowych, sprzyjających warunków do osiągnięcia doraźnych korzyści osobistych; oportunizm
https://sjp.pl/koniunkturalizm


#teatr