UKRAIŃSKA PIZZA

Na ukraińskie żarkoje, czyli “gorące” trafiłem zupełnie przypadkiem w latach osiemdziesiątych w kieleckiej knajpie o nazwie “Winnica”, która istnieje ponoć do dnia dzisiejszego.

Jak do tego doszło, wymaga osobnego artykułu, a była to dosyć zabawna historia. Dzisiaj jednak zadowolę się podaniem mojego autorskiego przepisu na tę przepyszną potrawę.

żarkojeWedług oryginalnego przepisu jest to  rodzaj mięsno-warzywnego gulaszu, zapiekanego w glinianym garnku, przykrytego pokrywką z ciasta drożdżowego, która po zdjęciu może służyć jako miseczka do wykładania zawartości, czyli czyni w efekcie danie rodzajem ukraińskiej pizzy.

Mój przepis jest uproszczoną wersją, w której po prostu gotuję gulasz w dużym garnku, co powoduje, że potrawa znakomicie nadaje się do ugotowania w większej ilości dla większej grupy osób, lub do zamrożenia.

Żarkoje są znane zarówno w Rosji, Serbii, Bułgarii, jak i innych krajach słowiańskich. Każdy kraj i region, ba! każda gospodyni, ma swój własny przepis składający się z różnych mięs, warzyw i dodatków. W każdym jednak muszą pojawić się suszone śliwki, bez których żarkoje nigdy nie będą żarkojami.

Mój przepis jest niezwykle prosty, ale i tak doskonale oddaje smak oryginalnej potrawy.

 

 

ŻARKOJE (8 porcji)

600 g wołowiny (ja używam łopatki, ponieważ jest ona wyborna w smaku, chuda, ale zawiera także dużo smakodajnego kolagenu)

2 średnie cebule

400 g suszonych śliwek bez pestek

200 g mrożonej ciętej zielonej fasolki szparagowej

200 g mrożonego zielonego groszku

2 łyżeczki słodkiej mielonej papryki

1 łyżeczka ostrej mielonej papryki

sól i pieprz do smaku

1 łyżka stołowa mąki pszennej do oprószenia

400 cl wody

olej do smażenia

 

1. Pokrój cebulę w kostkę i zeszklij ją w dużym garnku na oleju.

2. Pokrój wołowinę w wygodne kęsy ca 3 na 3 cm, posól, popieprz  i podsmaż ją na patelni na wysokim ogniu w małej ilości oleju, żeby złapała kolor. Dorzuć ją do cebuli. (Smaż wołowinę porcjami mniej więcej na pół, żeby nie ostudzić za bardzo patelni, bo wtedy mięso się nie usmaży i zbyt szybko odda sok.)

żarkoje_13. Przekrój śliwki na pół i dorzuć do garnka.

4. Posyp dwoma rodzajami papryki i oprósz mąką.

5. Dolej wodę i doprowadź do wrzenia mieszając.

6. Gotuj na maleńkim ogniu przez mniej więcej 45 – 60 minut, aż wołowina zmięknie.

7. 10 minut przed końcem gotowania dosyp fasolkę szparagową i groszek.

8. Dopraw według własnego smaku.

Podawaj z kaszą, ryżem, kopytkami, chlebem, kluskami kładzionymi, frytkami (które w tej wersji powinny być przed podaniem wrzucone do garnka, żeby naciągnęły smakiem), albo z czymkolwiek na co masz ochotę.

SMACZNEGO!!!


#gulasz