Ty (śniłem o Tobie latami)

Ty  (śniłem o Tobie latami)to jeden z wierszy Janusza Muzyczyszyna, który w ten sposób “ripostuje” na wiersz Patrycji Cichy – Szept “Obdzierasz mnie”, który można przeczytać tutaj:
https://kempinsky.pl/obdzierasz-mnie-ze-skory/

 

Ty

 

W świetle lampy Twoje ciało

lśniło jak bryłka bursztynu,

Twoje włosy pachniały morzem

skóra była słona od potu.

 

ty śniłem o tobie latami

Czekałem na Ciebie tak długo,

a przyszłaś znikąd, nieoczekiwanie,

i choć śniłem o Tobie latami,

nie wierzyłem, że przyjdziesz.

 

Rano, gdy się obudziłem,

poczułem obok siebie

zimną, zmiętą poduszkę

i puste miejsce.

 

Niemożliwe, że to był sen,

przecież został mi w ustach

smak Twoich warg,

ręce pamiętają Twoje ciało.

 

Wróć, proszę…

 

Janusz Muzyczyszyn
www.muzyczyszyn.pl/wiersze/ty/

 

Sen

Sen – stan czynnościowy ośrodkowego układu nerwowego, cyklicznie pojawiający się i przemijający w rytmie dobowym, podczas którego następuje zniesienie świadomości i bezruch. Fizjologiczny sen charakteryzuje się pełną odwracalnością pod wpływem czynników zewnętrznych (w przeciwieństwie do śpiączki).

Przeciwieństwem stanu snu jest stan czuwania. Granica pomiędzy tymi stanami jest płynna u zwierząt niższych (na przykład u żółwi).

Zapotrzebowanie na sen

Długość snu u poszczególnych zwierząt znacznie się różni. U żyraf wynosi on 2 godziny na dobę, a na przykład u nietoperzy 20 godzin na dobę. U niektórych zwierząt (pingwiny, foki, delfiny, psy) półkule mózgowe śpią na zmianę. Objawia się to zamknięciem oka przez śpiącą półkulę. Foki śpią w ten sposób, żeby wynurzać się w celu zaczerpnięcia powietrza.

Zapotrzebowanie na sen u ludzi

Zapotrzebowanie na sen u ludzi zależy od wieku, przy czym generalnie im młodsza jest osoba, tym więcej snu potrzebuje. U noworodka i małego dziecka sen jest podzielony na kilka części – u osoby dorosłej natomiast taki podział raczej nie występuje.

Zapotrzebowanie na sen jest też cechą indywidualną, zależną od genów. Zwykle dorosłe osoby potrzebują około 6-8 godzin pełnego snu na dobę. Mózg nastolatków podlega jednak znaczniejszym zmianom i prawdopodobnie wymagają one przynajmniej 9 godzin snu na dobę, do efektywnego funkcjonowania.


#poezja