Top Dogs – zatkany wentyl

“Zatkany wentyl”, to kilka bardzo trafnych spostrzeżeń Tomasza Strzeleckiego na temat “TOP DOGS” w Teatrze Nowym w Zabrzu.

 

top dogs marzeniaDotyczą one głównie pierwszej sceny, ale moim zdaniem są znakomitą analizą, czego cały spektakl “Top Dogs” dotyczy.

Tomasz Strzelecki napisał mi, że zamierza pójść jeszcze raz na spektakl i wtedy napisać obszerniejszą recenzję. Czytając poniższy artykuł, już nie mogę się tego doczekać.

 

“Zatkany wentyl”

Jak zatrudnić się w kołchozie i nie zgłupieć?

Top DogsProste doświadczenie, pokazywane w TV i na You Tube: Weź trzy mentosy i zalej colą. Albo lepiej te same trzy mentosy wrzuć do butelki z colą i zakręć. Rozpieprzy butelkę. Ciśnienie takie, że ów sposób sprawdziłem w celu udrożnienia rur.

Nasza psychika bardzo złożona, to nie tylko nasz software, czyli myśli, uczucia, emocje, wyznawane wartości i tym podobne. Nasza psyche to też biologia i chemia. Mózg, miliardy połączeń nerwowych, synapsy. To wydzielania serotonina, dopamina, adrenalina i inne.

Zdrowy człowiek ma wentyl bezpieczeństwa, zainstalowany przez rodziców, jeśli nie to w trakcie swojej socjalizacji i rozwoju duchowo emocjonalnego instaluje sobie takowy.

Może to być sport, może to być praca intelektualna, angażowanie się w różne sprawy, najlepszym moim zdaniem i wypróbowanym przeze mnie osobiście jest aparat mowy. Werbalizacja tego co we mnie. Jak się czuję, co czuję, co myślę.

Top Dogs początekPoczątek spektaklu “Top Dogs” w Teatrze Nowym w Zabrzu, przywołał mi na myśl te spostrzerzenia, patrząc na bohaterkę widziałem człowieka z pozatykanymi wentylami bezpieczeństwa.

Podstawowe założenie naszego EGO! Zaprzecz a problem zniknie. Zatkaj butelkę, schowaj w szafce, to może jej nie rozpierdoli.

Otóż rozpierdoli.

Tłumione emocje, bardziej lub mniej uświadomione objawiają się prędzej czy później różnorakimi objawami somatycznymi, takimi jak bóle głowy, bezsenność, podatność na infekcje, choróbska cięższego kalibru: układu krążenia, sercowo naczyniowymi, nowotworowymi.

Jeśli ciało jeszcze wytrzymuje, to siada psychika, depresje, agresja, a w skrajnych przypadkach polecam postać głównej bohaterki.

I nie ma w tym przesady. Ludzie w kołchozach głupieją, nie trzeba jechać do szpitala psychiatrycznego, można wejść do pierwszego lepszego korpo-cyrku lub mniejszej korporacyjki, gdzie ludzie, to nawet nie imiona i nazwiska, tylko numer boczny na autku firmowym, z nakręconą sprężynką, szybciej, więcej.

Z włączonym mechanizmem kontroli pt “Co ludzie sobie o mnie pomyślą”.

Nie samokontroli, a kontroli innych. Matrixa.

Początek “Top Dogs”naprawdę mnie rozwalił!

top dogs bitwaAle był to śmiech przez łzy, bo widziałem siebie. Jako kierowca międzynarodowy, w dużej ogólnoeuropejskiej firmie spedycyjnej. Praca marzeń, męska przygoda, podróże, kasa! Wyzwanie!

Z tym, że z upływem czasu wyzwaniem stało się, aby nie zwariować, z nagromadzonych negatywnych emocji kogoś nie skrzywdzić. Żeby się nie zapić na śmierć. I może paradoksalnie dolewając przysłowiowej oliwy do ognia, szybciej się znalazłem na dnie.

Szkoda? Nie! Bo jak już jesteś na dnie, to można się już tylko odbić, bo nie jest grzechem upaść, grzechem jest leżeć i nic nierobić. Wie o tym ten, kto sam przeżył, na własnej skórze.

Taki komunał, że pieniądze to nie wszystko, że kariera to nie wszystko, ale naprawdę twardzielem trzeba być, żeby za to wszystko podziękować, z matrixa się wylogować, bo za jaką cenę? Rodzimy się bez części zamiennych, a zdrowie i życie mamy jedno, to psychiczne też!

Tomasz Strzelecki 2014-12-15

 

(Ponieważ jest to tekst o spektaklu wyreżyserowanym przeze mnie, informuję Teatralnego Pudelka, że jak zwykle napisałem te recenzję o “Top Dogs” sobie sam na dowód czego zamieszczam link):
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10203967727967987&set=a.1178686301761.2027760.1066258080&type=1&theater

xxx

Następne spektakle w sobotę 10 stycznia i niedzielę 11 stycznia o 18.00
bilety online:
https://kempinsky.pl/teatrzabrze.pl/repertuar/pazdziernik-2014.html

URS WIDMER – TOP DOGS
Czarna komedia o wyścigu szczurów
Przekład: Jerzy Koenig
Reżyseria: Grzegorz Kempinsky
Top_Dogs_plakatScenografia: Barbara Wołosiuk
Muzyka: Marcin Müller
Światło:Maria Maria Machowska
Ruch sceniczny: Katarzyna Aleksander-Kmieć
Asystent reżysera: Andrzej Kroczyński

Występują:
Aleksandra Gajewska
Renata Spinek
Jarosław Karpuk
Marian Kierycz
Andrzej Kroczyński
Robert Lubawy
Krzysztof Urbanowicz
Marian Wiśniewski

Premiera: Teatr Nowy W Zabrzu, 18 października 2014r.
bilety online:
https://kempinsky.pl/teatrzabrze.pl/repertuar/pazdziernik-2014.html
‪#‎TopDogs‬ ‪#‎TeatrNowywZabrzu‬ ‪#‎GrzegorzKempinsky‬

_______________________________________________________________________
#teatr