Teatr jest ważny!

Hasło, które głoszę od lat, czyli, że teatr jest ważny, jest dla mnie czymś oczywistym, bo dla mnie teatr jest prawie całym moim życiem.

 

teatrLiczę się jednak z tym, że dla innych wcale tak być nie musi, a nawet, jak pokazują statystyki, według których 86 % polskiego społeczeństwa w teatrze nie była w trakcie ubiegłego roku ani jeden raz.

Nie ostudza to mojego zapału, żeby propagować teatr, jako narzędzie ulepszania życia obywateli. Wydaje mi się, że jest to tak samo ważne, jak propagowanie profilaktyki zdrowotnej, ruchu, czy sportu.

Albowiem teatr ma dla ludzi z natury rzeczy znaczenie terapeutyczne, ponieważ przeżywając jakieś emocje i wydalając je z siebie przeżywamy w teatrze za każdym razem, chociaż w różnym stopniu, rodzaj katharsis.

Wydaje mi się, że zbyt rzadko mówi się o jakości życia Polaków pod względem pozamaterialnym, a wiadomo od dawna, że zdrowie duchowe narodu jest głęboko uzależnione od jego życia kulturalnego.

Dlatego takie wpisy, jakie ukazały się ostatnio na mojej ścianie na Facebooku są dla mnie szalenie inspirujące i w świecie, w którym misyjność mojego zawodu jest wartością zanikającą, powodują, że czuję, że to co robię ma sens.

 

Maria Motaj Dziaczko:
Przed Lato w Malarni w ubiegłym roku, nigdy się tak naprawdę nie zastanawiałam nad teatrem, czy jest ważny, czy mam wyrzucać telewizor przez okno i przyjść do niego….ale życie moje diametralnie się zmieniło, kiedy dane mi było Go pokochać, kiedy znalazł się ktoś, kto popchnął mnie w kierunku teatru i także dzięki wspaniałym ludziom, których poznałam przy okazji chodzenia na spektakle w ramach Lato w Malarni….Jeszcze raz wielkie dzięki, że mogłam tego wszystkiego pięknego doświadczać i nie skończyło się to na spektaklach letnich

Renata Rachwal Dzięki LwM ja osobiście odkryłam swoją pasję jaka jest teatr.Ciesze się ze dane mi było uczestniczyć w tym cyklu, który był i pewnie nadal jest dla wielu osób ważnym wydarzeniem kulturalnym. Mam nadzieje ze sila jaka jest w fanach LwM pozwoli utrzymać cykl do końca świata i jeden dzień dłużej.

 

Takie słowa są dla mnie cenniejsze, niż wszystkie moje Złote Maski razem wzięte i są dla mnie największą nagrodą.

Dziękuję!

 

link do źródła:
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=644371475709684&set=a.163008473845989.55674.100004105130426&type=1&comment_id=644644435682388&notif_t=fbpage_mention

____________________________________________________________________________
#teatr