Teatr do kotleta

Dotarła do mnie ciekawa informacja, że jedna z polskich galerii handlowych chce uzupełnić swoją merkantylną ofertę teatrem. Współczuję aktorom, którzy będą musieli grać do kotleta.

 

do kotletaOczywiście wszystko jest pięknie ubrane w okrągłe słówka, i slogany reklamowe, że to ma wznieść nasze zakupy na wyższy poziom duchowy itd. itp. etc.

I jeśli to wszystko jest prawdą, znalazł się ponoć też natychmiast “awangardowy” teatr finansowany z pieniędzy publicznych, który natychmiast zobowiązał się tam otworzyć scenę, a raczej jego dyrekcja słynąca z tego, że żadnej chałtury nie przepuści zwietrzyła tam kasę dla siebie i najściślejszy otaczający ją dwór.

A smutna prawda o tym “wyjściu z teatrem do widza” i tym “wyższym poziomem duchowości” jest taka, że jeśli moje informacje są prawdziwe, to wszystkie zapowiedziane tytuły są koszmarnymi chałturami, które z prawdziwym teatrem nie mają nic wspólnego, a jedynie, jak za kuglarskich czasów  na miejskich rynkach, mają za zadanie przyciągnąć kupujących do straganów i umilić im czas zakupów.

I wszystko pewnie byłoby w porządku, jeśli chodziłoby o teatry prywatne, ale kiedy publiczny teatr finansowany z naszych podatków otwiera scenę w Mecce merkantylizmu, w którym będzie grał do kotleta, to coś jest bardzo nie po kolei.

Nie po to płacimy podatki, żeby sobie jeden, czy drugi dyro, produkując spektakle za nasze pieniądze, później służył galerią handlowym w przyciągnięciu widza.

I o zgrozo, biedni ci aktorzy, którzy chyba nie po to kończyli szkoły aktorskie i latami ciężko pracowali na deskach teatru, żeby teraz grać zakupowiczom do kotleta.

Powtarzam jeszcze raz, gdyby to był teatr prywatny, to jego prywatną sprawą jest co tam sobie robi i co i gdzie gra, ale kiedy teatr publiczny zaczyna wchodzić w konszachty z prywatnym kapitałem, rzecz z daleka zaczyna cuchnąć korupcją i nadużyciem.

Amen

 

Synonimy do słowa chałtura:

badziewie, barachło, bazgranina, bezguście, beztalencie, bohomaz, brak, bubel, buble, byle co, byleco, chała,chałturka, chłam, cholerstwo, dziadostwo, etat, fotel, fucha, funkcja, fuszerka, gniot, gówno, grafomania, kiczknot, komercja, konfekcja, koszmarek, lewizna, lichota, lipa, makulatura, marnizna, marnota, masówka, miejsce zatrudnienia, miernota, nędza, obrzydlistwo, obrzydliwość, ohyda, ohydztwo, okropieństwo, okropność,paskudztwo, pisanina, plewy, plugastwo, posada, posadka, praca, praca zlecona, praktyka, prymityw, ramota,ramotka, robota, rupieć, słabizna, stanowisko, stołek, syf, synekura, szajs, szkarada, szkaradzieństwo, szmelc,szmira, szpetota, śmiecie, śmieć, świństwo, tandeta, taniocha, tanizna, zajęcie, zatrudnienie,
https://kempinsky.pl/synonim.net/synonim/cha%C5%82tura

 

grać do kotleta

grać, przygrywać w podrzędnych restauracjach, marnując swój talent
https://kempinsky.pl/sciaga.pl/slowniki-tematyczne/16893/grac-do-kotleta/

______________________________________________________________________________
#teatr