Tatar ze śledzia a’la Kempinsky

Tatar ze śledzia a’la Kempinsky – mój własny sposób na śledzie, które podane w takiej formie mają miejsce nawet na moim świątecznym stole.

Klasycznego tatara znamy wszyscy, robiłem go także z wędzonego łososia, ale o tym, że można go także robić ze śledzia dowiedziałem się całkiem niedawno. Podaję więc przepis na Tatar ze śledzia a’la Kempinsky:

Dodatkową zaletą tego dania jest to, że robi się go naprawdę ekspresowo.

Tatar ze śledzia a'la Kempinsky

Tatar ze śledzia a’la Kempinsky

4 płaty dobrego solonego śledzia z beczki

100 g zielonego mrożonego groszku

1 czerwona cebulka

2 – 3 słodkie ogórki konserwowe

2 łyżeczki kaparów

2 – 3 łyżki majonezu

  1. Wymocz śledzie w zimnej wodzie z plasterkiem cytryny przez godzinę, po czym wymień wodę i pozwól im się moczyć przez następną godzinę.
  2. Odlej wodę i wysusz śledzie papierem kuchennym, po czym pokrój je w mniej więcej 2 cm kostkę.
  3. Cebulkę pokrój w drobną kosteczkę.
  4. Pokrój kapary
  5. Ugotuj groszek w osolonej i pocukrzonej wodzie. (Wrzuć je prosto z zamrażalnika na wrzątek, a kiedy woda znowu się ugotuje groszek powinien już być gotowy.
  6. Schłódź groszek pod zimną wodą i pozwól mu chwilę obeschnąć.
  7. Wymieszaj wszystkie składniki w misce.

Gotowe!

Tatar ze śledzia smakuje moim zdaniem najlepiej z czarnym, albo wiejskim chlebem, ale możesz go także podać z bagietką.

Jeśli masz jakieś inne ulubione składniki, jak np. marynowane grzybki, czy marynowana papryka, lub jalapeno, możesz je oczywiście dodać. Niektórzy lubią go także przyprawić koperkiem.

Generalnie zrób tego tatara po swojemu, żeby odpowiadał twojemu podniebieniu.

Smacznego!

Befsztyk tatarski

Befsztyk tatarski lub tatar – potrawa (zazwyczaj podawana jako przystawka) przyrządzana ze skrobanego, mielonego lub drobno siekanego mięsa wołowegoolejusoli i pieprzu oraz opcjonalnie żółtek jajcebuliMaggi lub sosu Worcestershire. Nieobowiązkowymi dodatkami są grzyby marynowane, ogórki (kiszone lub konserwowe) lub sardynki w oleju. Mięso przeznaczone na befsztyk tatarski powinno być chude, miękkie i świeże – najlepiej nadaje się do tego udziec, szynka, polędwica lub ligawa. Tatar spożywa się zazwyczaj na surowo, bez obróbki termicznej.

Mniej popularną wersją tatara serwowaną w restauracjach we Francji jest „tartare aller-retour” w postaci surowego wołowego mięsa mielonego z przyprawami, które jest lekko smażone po obu stronach.

W Holandii i Belgii bardzo popularna jest wersja w postaci surowego drobno zmielonego mięsa wołowego z wieloma przyprawami w postaci pasty kanapkowej znanej pod nazwą filet americain.

We Francji w XIX wieku befsztyk tatarski przyrządzano z mięsa końskiego (tartare de cheval), które zwano w owym czasie wołowiną dla ubogich.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Befsztyk_tatarski


#tatar