Tatar z łososia jest prosty i pyszny

Tatar z łososia jest prosty i pyszny, nie wymaga prawie żadnego przygotowania, a nie zhańbi swoją obecnością nawet najbardziej eleganckiego przyjęcia.

Tatar z łososia to coś w rodzaju kulinarnej klasyki. Pomyślany jest pewnie, jako danie wykwintne, ale ja robię go wiele razy do roku, zupełnie bez odświętnej okazji, a kiedy tylko najdzie mnie na niego ochota. I wcale to nie pomniejsza jego odświętności, bo wczoraj gościł na moim sylwestrowym stole.

Jedyne o czym trzeba pamiętać to o kupieniu dobrego łososia, który ma zwięzłe mięso, a nie jakąś maźglatą podróbę z promocji w supermarkecie. Jeśli chcecie dobrego łososia, który nie zabije was ceną, jak ten norweski, to kupcie pacyficznego, który prawie nie ustępuje mu w smaku, a jest o wiele tańszy.

 

Tatar z łososia

 

Tatar z łososia (4 osoby)

200 g wędzonego łososia

1 mała cebula (może być czerwona)

2 średnie ogórki konserwowe

20 g kaparów z zalewy solnej

Oliwa extra vergine

1. Pokrójcie łososia, ogórki i cebulę w drobną kostkę.

2. Połóżcie wraz z kaparami na talerzu i serwujcie.

3. Każdy niech na swoim talerzu wymiesza składniki wraz z odrobiną oliwy.

SMACZNEGO!!!!

Wędzenie

Wędzenie – metoda konserwacji żywności (mięsa i przetworów mięsnych, ryb, serów, słodu, itp.) za pomocą dymu. W wyniku tego procesu produkty żywnościowe uzyskują specyficzny zapach, smak i zabarwienie powierzchni.

Dym jest wytwarzany przez powolne, kontrolowane spalanie materiału drzewnego w generatorach wędzarniczych, w tradycyjnych paleniskach lub otrzymywany z polan odpowiednio twardego drewna metodą cierną. Do wędzenia używa się drewna drzew liściastych – zwłaszcza bukowegodębowegoolchowego, a metodą tradycyjną również drewno z drzew owocowych, zwłaszcza pestkowych.

Znaczna część wyrobów mięsnych, a większość rybnych, jest poddawana procesowi wędzenia trwającemu od ułamka godziny do paru tygodni (zależnie od temperatury i składu dymu oraz od charakteru wędzonego produktu).

Działanie dymu wędzarniczego w głębi masy produktu jest słabe. Wyraźne działanie konserwujące występuje na powierzchni produktu i w jego warstwach przypowierzchniowych. Jest to wynikiem osadzania się związków chemicznych dymu na powierzchni produktu.

https://pl.wikipedia.org/wiki/W%C4%99dzenie


#tatarzłososia