Szwedzka sałatka śledziowa

Szwedzka sałatka śledziowa – Jedna z najbardziej klasycznych potraw świątecznych kuchni szwedzkiej, która spowoduje eksplozję smaku.

Jedną z rzeczy, za którymi najbardziej tęsknię, jeśli chodzi o Szwecję, w której spędziłem dużą część dzieciństwa, jest jej kuchnia a w szczególności potrawy świąteczne. Dlatego od jakiegoś czasu robię jedno z najbardziej tradycyjnych dań, jaki znajdują się na szwedzkim stole świątecznym i jest to właśnie przepyszna i arcyprosta szwedzka sałatka śledziowa.

 

 

 

Szwedzka sałatka śledziowa

 

 

 

 

Szwedzka sałatka śledziowa

4 piękne płaty solonego śledzia

 

500 g buraczków w zalewie octowej (najlepiej całych, ale od biedy mogą być w plastrach)

 

1 cebula

 

4 średnie ogórki konserwowe (koniecznie w słodkiej zalewie octowej typu “cukero – słodkie”)

 

1/2 zalewy spod buraków

 

300 g słodkiej, gęstej śmietanki 36%

 

 

 

 

 

1. Śledzie odsól mocząc je w wodzie do ulubionego stopnia zasolenia.

 

2. Pokrój je w dzwonka na jeden kęs.

 

3. Buraczki pokrój w centymetrową kostkę.

 

4. Cebulę w drobną kosteczkę pokrój.

 

5. Z ogórkami postąp tak samo i w drobną kosteczkę je pokrój.

 

6. Wszystkie składniki wraz ze śmietaną i zalewą spod buraków w dużej misce wymieszaj i delektuj się efektem tego, coś uczynił.

 

Gotowe!

 

 

W oryginalnym przepisie występują także ziemniaki i jabłka, ale ja uważam, że zabijają one smak buraka i dlatego wyeliminowałem je z przepisu, ale spróbujcie według własnego smaku postępować i dojdźcie do wersji, która wam najbardziej odpowiada.

 

W klasycznej wersji ugniata się wszystkie składniki bez śmietany w misce, lub formie do pieczenia babki, po czym odwraca się ją i zdejmuje, a na paterze pozostaje piękny timbal z sałatki śledziowej, którą wokół obkłada się pokrojonym w kostkę jajami ugotowanymi na twardo, a szczyt kopca dekoruje się bitą śmietaną. (patrz niżej).

 

Ale wy postępujcie, jak chcecie.

 

Smacznego!

 

 

 

Szwedzka sałatka śledziowa

 

 

 

 

Boże Narodzenie w Szwecji

W domach zbliżające się święta zwiastują świeczniki adwentowe i dziecięce „bożonarodzeniowe” kalendarze, a w witrynach sklepów i nad ulicami – bożonarodzeniowe dekoracje. Tuż przed Bożym Narodzeniem mieszkania są przystrajane świątecznymi dekoracjami (świece, bieżniki, makatki, krasnale, anioły, domki z pierniczków). Na drzwiach wejściowych są często wieszane zielone wianki z gałązek borówkowych lub sosnowych. Osobliwością krajów skandynawskich jest fakt, iż punkt kulminacyjny świąt Bożego Narodzenia przypada w Wigilię, 24 grudnia. Je się wówczas wigilijny obiad i rozdaje prezenty, ale dopiero po obejrzeniu w telewizji programu z klasycznymi filmami Walta Disneya. Zwyczajowymi elementami szwedzkiego Bożego Narodzenia są: choinka i szopka, gwiazdkowe prezenty (julklappar), kartki świąteczne z życzeniami Wesołych Świąt (God Jul), krasnoludek Jultomte (szwedzka odmiana Świętego Mikołaja) i bożonarodzeniowy koziołek (julbock).

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Bo%C5%BCe_Narodzenie_w_Szwecji


#Sałatka