Sztuka wysoka a marka
Sztuka wysoka a marka – Sztuka wysoka rodzi się z czystej niewyrachowanej pasji, w przeciwieństwie do marki, które żywi się wyrachowaniem.
Bohdan Palowski napisał tę refleksję na temat różnicy między sztuką wysoką, a marką i pięknie udało mu się to zsyntetyzować.
Generalnie sprowadza się to przecież zawsze do tego, że sztuka wysoka zawsze wymaga od Ciebie świeżości i prawdziwej pasji, w odróżnieniu od tego, co Bohdan nazywa marką i wymaga jedynie odcinanie kuponów.
Sztuka wysoka a marka
Sztuka wysoka rodzi się jako niewinna, w przeciwieństwie do marki, brandu… rodzi się z czystej niewyrachowanej pasji, nad-tchnienia, czy po prostu z chęci zabawy. Jest niewinna jak niemowlę – chce się ją przytulić, zaopiekować, można ją pieścić, i patrzeć jak się rozwija, zmienia, dojrzewa, zmienia oblicza …i jest na całe życie … jest wieczna.
Marka to skrajne przeciwieństwo – żywi się wyrachowaniem … rodzi się z docenienia przez świat zewnętrzny i zapewnia zgęstnienie czystej idei , inspiracji – zapewnia artyście utrzymanie się przy życiu, co jest niewątpliwie dobre. Ale jeśli twórca nie pozostanie na tym poziomie niewinności, albo przynajmniej nie wprowadzi się wen w procesie tworzenia – powstaje wypalenie… – wypalenie inspiracji.
Widać to na przykładzie wielu artystów, których dwa pierwsze dzieła, albumy ( muzyka) były świeże, wielkie, i bez względu na upływający czas – ciągle emanują tą świeżością.
Różnica pomiędzy autoplagiatem, a kontynuacją zależy własnie od utrzymania poziomu niewinności. Dlatego dla wielu artystów niedocenianych – paradoksalnie było to dobre – dobre dla ich działań, czy też “ misji”.
Kluczowe wydaje się zdystansowanie się od marki, jaką się staje – nie przeniesienie całego miłego balastu przecenienia i modlitw w swoim kierunku w kierunku ego, jeśli dalej chce się dobrze w to bawić.
Bohdan Palowski
https://www.facebook.com/notes/bohdan-palowski/sztuka-wysoka-a-marka/10211040257536338/
Sztuka
Sztuka – część dorobku kulturowego cywilizacji, manifestująca się poprzez utwory, w tym dzieła artystyczne.
Zdaniem niektórych, pojęcie sztuka jest niemożliwe do kompletnego określenia, albowiem jej granice są redefiniowane w sposób ciągły i w każdej chwili może pojawić się dzieło, które w arbitralnie przyjętej, domkniętej definicji się nie mieści. Sztuka spełnia rozmaite funkcje, m.in. estetyczne, społeczne, dydaktyczne, terapeutyczne, jednak nie stanowią one o jej istocie.
Sztuka narodziła się wraz z rozwojem cywilizacji ludzkiej. Można przypuszczać, że na początku pełniła przede wszystkim funkcję związaną z obrzędami magicznymi, którą zachowała u ludów pierwotnych.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Sztuka
#sztukawysoka #marka