Szczelina

Szczelina – To następna z miniatur literackich Grażyny Ogrodowskiej, która od jakiegoś czasu wzbogaca swoim piórem łamy mojego bloga.

Grażyna, jak nikt inny, potrafi w dowcipnej i skondensowanej formie, wniknąć w głąb tematu o którym pisze. To niezwykły dar.
“Szczelina” to jej kolejny znakomity tekst.

 

 

 

Szczelina

 

 

 

 

SZCZELINA

Druga w nocy.

 

Niechętnie idę na parking, bo zimno, ciemno i pada. Ale trzeba kotom podać kolejny antybiotyk, zgrabnie owinięty w wątróbkę. Nanga i jej syn, Parbat, biegną z działek. Nanga wcina, Parbat kręci nosem. Może boi się Pana Bez Czapki, który pojawił się niedaleko, ale nie zwraca na nas uwagi.

 

– Jedz, Parbat, to zdrowe – zachęcam.

 

Na słowo ” zdrowe” Pan się uruchamia. Podchodzi do nas (jest druga, w nocy, przypominam ) i pyta :

 

– Przepraszam, czy pani sprzedaje może miód?

 

Odpowiedź, że Zuzanna lubi go tylko jesienią, była może jedyną prawidłową. Zamiast niej mówię:

 

– Mam tylko spadziowy.

 

-Szkoda, martwi się Pan. Jakby był lipowy, to bym wziął… I smutno odchodzi.

 

Lubię, kiedy w rzeczywistości pojawia się taka mała szczelina… informuję koty. Parbat z wrażenia zjada wszystko.

 

Grazyna Ogrodowska

 

 

 

 

Szczelina dyfrakcyjna

Szczelina dyfrakcyjna – szczelina, która powoduje dyfrakcję (ugięcie fal).

 

Zgodnie z zasadą Huygensa każdy punkt ośrodka, do którego dotarło czoło fali, można uważać za źródło nowej fali kulistej (nazywanej falą cząstkową), a w ośrodku powstaje wypadkowa powierzchnia falowa, styczna do powierzchni wszystkich fal cząstkowych, które ze sobą interferują. Wynika z tego, że ugięcie fal zachodzi na wszystkich krawędziach obiektów znajdujących się w ośrodku, jednak aby zjawisko było łatwe do zaobserwowania, szerokość szczeliny musi być porównywalna z długością fali

 

Ugięcie fal następujące na jednej szczelinie jest nazywane dyfrakcją Fraunhofera wtedy, gdy odległość od szczeliny do ekranu, na którym obserwujemy efekt, jest bardzo duża w porównaniu z szerokością szczeliny. W przypadku, w którym odległość pomiędzy szczeliną a ekranem nie jest wystarczająco duża, aby zapewnić w przybliżeniu równoległy przebieg promieni fali, mamy do czynienia z dyfrakcją Frensela.

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Szczelina_dyfrakcyjna


#literatura