Symbol kiczu i tandety

Symbol kiczu i tandety – Przykładem największego upadku teatru, pozostaje Stary Teatr w Krakowie. Obecnie symbol kiczu i tandety.

Po opublikowaniu posta, w którym Maria Seweryn obawia się, że niedługo teatr klasyczny zniknie, pojawiły się liczne komentarze, które wszystkie podobnie diagnozowały otaczającą nas rzeczywistość, całkowicie zdominowaną, przez panoszącą się w teatrze polskim Spółdzielnie Teatralną, zwaną także Mafią Teatralną. Ta sitwa opanowała polski teatr i funduje widzom niesmaczne koktajle, składające się z happeningów i pseudo-przedstawień, które obok prawdziwych spektakli nawet nie leżały. Według jednego z komentatorów, Jakuba Warzochy, Stary Teatr jest najboleśniejszym przykładem tego na co cierpi obecnie cierpi polski teatr – jest to najbardziej dobitny symbol kiczu i tandety.

 

Jego cały komentarz publikuję pod obrazkiem.

 

 

 

Symbol kiczu i tandety

 

 

 

 

Symbol kiczu i tandety

To już się dzieje. (Znikanie teatru klasycznego)

 

Nieliczne teatry oferują klasyczne podejście do tematu. Wszędzie progresywny, mdły i do bólu schematyczny postmodernizm. Skrzywanki, Klaty i inne tego typu jednostki.

 

Dodatkowo, dobijają uznane teatry z wieloletnią tradycją.

 

Przykładem największego upadku pozostanie Stary z Krakowa. Obecnie symbol kiczu i tandety.

 

Jakub Warzocha

 

https://www.facebook.com/teatrwtelewizji/posts/pfbid04V3XYgtCLPgmJb2wPW95gq
W11M2SjsgqLBDcKEa4NPwLKeTHDEx6f7qSt8g1gY3Yl

 

 

 

 

Teatr

Teatr – rodzaj sztuki widowiskowej, w której aktor lub grupa aktorów na żywo przedstawia sztukę dla zgromadzonej publiczności. Terminem teatr określa się też sam spektakl teatralny lub budynek, w którym odgrywane jest przedstawienie.

 

Dramat literacki

Tworzywem dzieła literackiego jest słowo. Dramat w znaczeniu utworu literackiego (dramat literacki) może być utworem niescenicznym, tzn. takim utworem, którego autor założył, że dzieło to nie jest przeznaczone do realizacji scenicznej, nie brał pod uwagę wymogów, konwencji i środków technicznych spektaklu teatralnego. Dramat taki można mimo to zrealizować na scenie, jednak potrzebna jest do tego adaptacja.

 

Dramat sceniczny

Z kolei w dramacie scenicznym (zw. też dramatem właściwym bądź teatralnym) nie tylko słowo jest ważne, ale też np. aktor, scena, czas scenowy. Ponadto samo słowo może zostać zredukowane do minimum albo też całkowicie zlikwidowane. Niezbędne są natomiast pozostałe elementy (wszystkie naraz lub niektóre), aby można było mówić o zrealizowanym widowisku teatralnym.

 

W dziele scenicznym istnieje możliwość zrealizowania opisów z dzieła literackiego (to, co zostało opisane, przekłada się na to, co ma obejrzeć widz, oraz na to, co będzie wskazówką dla realizatorów). Można też wykorzystywać całą gamę tworzyw oprócz bądź z pominięciem słowa.

 

Teatralna teoria dramatu

Teatralna teoria dramatu – teoria, według której dramat nie jest samodzielnym gatunkiem literackim, lecz staje się nim dopiero w momencie jego realizacji na scenie teatralnej.

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Teatr


#Teatr