Sukces w Żelaznym!

Sukces “Diwy” w Żelaznym to pierwsza, jeszcze gorąca recenzja Dziennika Zachodniego z naszego spektaklu “Diwa”:

 

sukces Diwa_czerwona_kurtyna_rfO tym, że mamy znakomity spektakl, powiem nieskromnie, wiedziałem już od jakiegoś miesiąca, ale jak wiadomo teatr jest żywą materią i wszystko może się wydarzyć, więc mimo tego, że napisałem już o tym na Blogu 15 kwietnia w artykule pt. Narodziny Aktora – https://kempinsky.pl/narodziny-aktora/ za wcześnie było, żeby odtrąbić sukces.

Premiera okazała się jednak być znakomita i mimo tego, że nam wywalało nagle korki kilka razy w trakcie przedstawienia i dziewczyny grały po kilka sekund w kompletniej czerni, okazało się, że to tylko wzmagało dramaturgię i sukces był już nieuchronnym zwieńczeniem naszej dwumiesięcznej pracy.

Nikt jednak nie spodziewał się tak wspaniałej recenzji, jaką napisała nam Maria Zawała w Dzienniku Zachodnim dzisiaj.

To ona pierwsza oznajmiła światu nasz sukces.

Dziękujemy!!!

 

Edyta Herbuś zdała aktorski egzamin w Katowicach. Sukces po premierze Diwy w Teatrze Żelaznym

 

sukces diwaStary budynek dworca w Katowicach Piotrowicach, otoczony chaszczami, odgłosy pociągów, industrialne wnętrze, twarde krzesełka i brak wentylacji. Czy to recepta na teatr? Jak się okazuje, najlepsza z możliwych, jeśli to, co dzieje się na skleconej z desek scenie poruszy widza do żywego. A tak było podczas sobotniej prapremiery spektaklu “Diva” w katowickim Teatrze Żelaznym z udziałem Edyty Herbuś i Małgorzaty Bogdańskiej w reżyserii Grzegorza Kempinsky’ego.

Dwie aktorki – matka i córka, spotykają się w dniu rozdania najważniejszej aktorskiej nagrody teatralnej, do której obydwie są nominowane. Przedstawicielki dwóch pokoleń, odmiennych podejść do życia i sztuki. Matka to teatralna diwa, córka- serialowa aktoreczka. Cóż to za historia? To scenariusz spektaklu “Diwa” chorwackiej dramatopisarki Marijane Nola, którego polska prapremiera odbyła się w sobotę w Teatrze Żelaznym w Katowicach Piotrowicach (budynek dworca PKP).

A życie napisało do tego scenariusza fantastyczną pointę. Reżyser spektaklu, Grzegorz Kempinsky, trzykrotnie nagradzany za reżyserię Złotymi Maskami, powierzył role główne fantastycznym kobietom, których życiorys nieprzypadkowo pokrywa się z życiorysami ich scenicznych bohaterek.

Rolę matki zagrała Małgorzata Bogdańska – na co dzień związana z Teatrem Ochota, polska aktorka teatralna i filmowa, która głównie poświęciła się teatrowi i ma w swoim dorobku mnóstwo znaczących ról teatralnych takich jak Maria w „Woyzcku”, Sonia w „Zbrodni i Karze”, czy Gertruda w „Hamlecie” .

W córkę wcieliła się Edyta Herbuś, tancerka i jedna z najciekawszych aktorek filmowych młodego pokolenia, znana m.in. z seriali takich, jak „Na dobre i na złe”, „Klan”, „Ojciec Mateusz”, czy „Samo Życie”. W sobotę w piotrowickim teatrze nastąpił jej debiut w pierwszoplanowej roli teatralnej. I powiedzmy otwarcie. Niech żałują wszyscy ci reżyserzy warszawskich teatrów, że sami na to nie wpadli, by dać jej szansę zaistnienia na teatralnych deskach. Edyta bowiem nie tylko udźwignęła ciężar roli, ale w dodatku, znakomicie prowadzona przez Kempinsky’ego, stworzyła fascynującą teatralną kreację.

A miała do tego fantastyczną materię, jaką jest sztuka napisana przez Marijane Nola. Pochodząca z Zagrzebia, urodzona w 1975 roku Nola, reprezentuje młode pokolenie dramaturgów. Jest autorką licznych dramatów, nagradzanych na wielu konkursach. “Diwa” miała swa premierę w Zagrzebiu w 2005 roku. – Wielkie przedstawienie – przyznała obecna na piotrowickiej premierze chorwacka dramatopisarka, której sztukę przetłumaczyli Weronika Aleksandrowicz i Adam Mroczkowski.

Fakt, zobaczyliśmy na scenie prawdziwe zderzenie dwóch pokoleń, dwóch różnych podejść do życia, sztuki i zawodu aktora. Wzruszającą podróż od śmiechu do łez, w której obie kobiety próbują sobie odpowiedzieć na to, co w życiu jest najważniejsze i czy wyrzeczenia, które trzeba ponieść w imię sukcesu, sławy i kariery, są tego warte. Tak jak pomysł Kempinskyego, by zaprosić te aktorki do Katowic…

– Kiedy przeczytałem tekst chorwackiego dramatu “Diwa”, wiedziałem, że jest on stworzony dla tych dwóch pań. Małgosię znam jeszcze ze szkoły. Poznałem jej umiejętności – mówił Grzegorz Kempinsky, reżyser spektaklu. – Wiem, że jest to aktorka pierwszej próby. Natomiast w przypadku Edyty Herbuś śledziłem jej rozwój. Wysłałem Edycie prośbę na facebooku. Nie znaliśmy się wcześniej – przyznał reżyser.

– Początkowo serio tego nie potraktowałam, ale gdy przeczytałam, o co naprawdę chodzi, zgodziłam się bez wahania – przyznała Edyta Herbuś, za którą, nie ukrywajmy, ściągnęły do Katowic także warszawskie media, żądne, jak zawsze, celebryckich newsów.

A jeśli o to chodzi, to przypominamy, że Edyta Herbuś prywatnie związana jest z reżyserem Mariuszem Trelińskim, dyrektorem artystycznym Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, który w sobotę w Żelaznym oklaskiwał partnerkę i nie krył po jej występie łez wzruszenia.

Obecny na premierze był także mąż Małgorzaty Bogdańskiej – Marek Koterski, reżyser filmowy i teatralny, znany szerszej publiczności m.in. z filmu Wszyscy jesteśmy Chrystusami, w którym Małgorzata Bogdańska zagrała u boku Marka Kondrata wcielając się w postać Beaty Chałkowskiej-Miauczyńskiej, żony Adasia.

“Diwa” na stałe znajdzie się w repertuarze Teatru Żelaznego. Warto zapamiętać ten piotrowicki adres. Bo mam niejasne przeczucie, że to dopiero początek teatralnych zaskoczeń w Katowicach.

Maria Zawała 31 maja 2015

Czytaj więcej:
www.dziennikzachodni.pl/artykul/3883249,edyta-herbus-zdala-aktorski-egzamin-w-katowicach-sukces-po-premierze-diwy-w-teatrze-zelaznym,2,id,t,sa.html

Cena biletu 50 pln
rezerwacja biletów na teatr.zelazny@gmail.com,
albo telefonicznie na 531 742 183

Bardzo prosimy o opłacanie rezerwacji do dwóch dni po ich dokonaniu na konto teatru z dopiskiem „DIWA + imię i nazwisko” w tytule przelewu.
34 1090 1186 0000 0001 2961 8390
w innym wypadku miejsce zostanie zwolnione.

osoby decydujące się na spektakl w dniu spektaklu prosimy o przyjście 30 min przed spektaklem bądź kontakt telefoniczny w celu sprawdzenia dostępności biletów.

mapa dojazdu:
www.google.pl/maps/place/Stacja+PKP+Katowice+Piotrowice/@50.213715,18.970867,17z/data=!3m1!4b1!4m2!3m1!1s0x4716ceb81e5a950b:0xf4d011c6289d2bf?hl=pl
#TeatrZelazny #Diwa #EdytaHerbus #MalgorzataBogdanska #GrzegorzKempinsky #sztuka #teatr #TeatrNaSlasku #kultura #Prapremiera #Katowice

_____________________________________________________________________________
#Diwa