Strogonow – Stroganow

Boeuf Strogonow, albo raczej poprawnie Stroganow to znakomite, szybkie i bardzo eleganckie danie, które równie dobrze nadaje się na co dzień, jak na uroczystą kolację.

 

strogonowCo prawda polska PRLowska gastronomia, nie tylko poplątała nazwę, która pochodzi od rosyjskiego dyplomaty, który nazywał się Stroganow, a nie Strogonow, ale także spospoliciła to eleganckie danie dodając do niego różne cudawianki i trzymając je w karcie na zasadzie wykorzystywania resztek.

Spór o oryginalny przepis jest długi i o ile mi wiadomo nie rozstrzygnięty, ale bazą jest zawsze dobra wołowina (w oryginale polędwica wołowa), cebula i sos na bazie przecieru pomidorowego, śmietany i musztardy.

Mój Strogonow ma wiele obliczy i czasami zawiera pieczarki, kiszonego ogórka, konserwową paprykę, a czasami powstaje bez musztardy i śmietany, ale zawsze powracam do tego Strogonowa, który moim zdaniem jest najbardziej oryginalny, ponieważ według mojego podniebienia, jest najbardziej wykwintny w smaku.

Robię go jednak z małą modyfikacją w stosunku do protoplasty, albowiem zastępuję często polędwicę wołową pierwszą krzyżową, która jest wybornym mięsem, równocześnie będąc o wiele tańszym i zawsze używam słodkiej, a nie kwaśnej śmietanki, albowiem moim zdaniem słodka bardziej wydobywa kontrast smaków między przecierem pomidorowym, a musztardą.

 

BOEUF STROGONOW (4 – 6 porcji)

500 g dobrej wołowiny nadającej się do szybkiego smażenia (polędwica, albo pierwsza krzyżowa są najlepsze)

2 średnie cebule

250 g przecieru pomidorowego

200 cl słodkiej śmietanki 30 %

4 łyżki stołowe musztardy dijon, sarepskiej, kozackiej, albo stołowej (grunt, żeby była jasna, drobno mielona i raczej niesłodka)

olej do smażenia

sól i pieprz i cukier do smaku

 

1. Pokrój wołowinę w cienkie paski w poprzek włókien mięśnia.

2. Cebule pokrój w jak najdrobniejszą kosteczkę i zeszklij ją do miękkości na patelni.

strogonow 23. Wyjmij cebulę z patelni i na mocno rozgrzanym oleju usmaż posoloną i popieprzoną wołowinę. (żeby zachowała swoją soczystość i złapała trochę koloru, najlepiej smażyć w dwóch porcjach, ponieważ inaczej zbyt duża ilość zimnej wołowiny zbyt szybko wychładza patelnię i z wołowiny wyciekają soki, a ona zaczyna się dusić, zamiast smażyć.) Smażenie trwa krótko, póki pory w mięsie się nie zasklepią, ono straci różowy kolor i najlepiej, jakby załapało trochę rumianego koloru, nie dłużej, niż 5-6 minut.

4. Po usmażeniu drugiej porcji, dorzuć z powrotem na patelnię resztę usmażonej wołowiny i cebulę.

5. Dodaj cały przecier pomidorowy i musztardę – wymieszaj.

6. Dolej śmietankę i wymieszaj, aż powstanie gęsty zawiesisty sos.

7. Dopraw cukrem do smaku.

GOTOWE!

Podawaj najlepiej z białym ryżem, ale danie nadaje się także z makaronem, ziemniakami pure’, a nawet chlebem.

Smacznego!

(W wersji bardziej dietetycznej, zamień śmietankę na mleko, ale rozmieszaj w nim wtedy łyżkę stołową mąki pszennej, żeby sos zgęstniał.)

 

Boeuf Stroganow – Strogonow

Boeuf Stroganow – Strogonow

Boeuf Stroganow – Strogonow (nazwa od bœuffranc. “wołowina” i nazwiska rosyjskiego dyplomaty Stroganowa[1]) – popularne danie, w Polsce nazywane Strogonow – poniekąd błędnie z racji oryginalnego nazewnictwa, ale tak jak w innych krajach świata, u nas przyjeła się nazwa, która funkcjonuje w gastronomii.

Nazwa potrawy pochodzi od nazwiska hrabiego Pawła Stroganowa, działającego w XIX wieku dyplomaty rosyjskiego. Potrawę miał wykonać po raz pierwszy francuski kucharz Carême, który był od 1815 nadwornym kucharzem cesarza Aleksandra I.

Jest to polędwica krajana w długie i wąskie paski, smażona z cebulą i pieczarkami, według niektórych przepisów także z dodatkiem ogórków kiszonych i gotowana z mąką, przecierem pomidorowym, pieprzem i solą.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Boeuf_Stroganow

_______________________________________________________________________
#strogonow