Stres zabija – nie daj się zabić

Stres zabija – nie daj się zabić. Żyjemy w czasach coraz większych wymagań i oczekiwań, jakie ma wobec nas świat. Jak radzić sobie ze stresem? 

 

 

 


Stres zabija - nie daj się zabić

 

 

 

 

Jak radzić sobie ze stresem? 9 sposobów redukcji nagromadzonego stresu.

 

JAK RADZIĆ SOBIE ZE STRESEM – WSTĘP

 To pytanie, które pojawia się coraz częściej. Żyjemy w czasach coraz większych wymagań i oczekiwań, jakie ma wobec nas świat. Firma, rodzina, szkoła to miejsca, w których musimy sprostać wielu trudnym sytuacjom.

 

CO TO JEST STRES? DEFINICJA I OBJAWY

Stres to, korzystając z najkrótszej definicji, nasza reakcja na otaczającą nas rzeczywistość. Polega na ocenie własnej siły, możliwości, inteligencji czy innych umiejętności i uznaniu, że „TO” nas przerasta. Zachodzą w tym czasie procesy biologiczne w naszym organizmie, takie jak obkurczenie naczyń krwionośnych i za ich pośrednictwem dostarczenie większej ilości składników do organów, które nasze ciało uzna za ważne do poradzenia sobie z tą czy inną sytuacją. Podnosi wtedy ciśnienie krwi, przyspiesza tętno i napina mięśnie. W tym samym czasie inne czynności zostają nieco spowolnione lub ograniczone, na przykład głód, senność, płodność, sprawność seksualna, odporność na choroby. Organizm szykuje się do walki albo ucieczki. Stres pojawia się na trzech płaszczyznach: na płaszczyźnie straty, na płaszczyźnie zagrożenia i na płaszczyźnie wyzwania. Najczęściej cytowanym teoretykiem stresu był, nieżyjący już, Richard Lazarus.

 

MAM “STRESA” I CO ROBIĆ?

Któż z nas nie odczuwał tego stanu? W tym miejscu może powstać pytanie: „czy stres zawsze jest zły?” Stres jest naturalny. Właściwie to nie chodzi o stres i jego przeżywanie, ale o czas trwania reakcji stresowej. Często wchodzi ona w stan przewlekły. I właśnie ten stan nazywamy stresem długotrwałym. Gdy te wszystkie, całkiem naturalne, objawy długo trwają, dochodzi do niekorzystnych zmian w całym organizmie. Mówi się, że my wybieramy stres, a stres wybiera chorobę. Najczęstszymi reakcjami na stres są działanie, przeżywanie i ucieczka. Wydaje się, że najlepsze jest działanie, czyli zmierzenie się z sytuacją, jednak czasem nie można jej zmienić, sprostać jej. Wtedy należy zastanowić się nad niewchodzeniem w nią, czyli ucieczką lub skupieniem się na uczuciach. Czasem trzeba pocierpieć, „po przeżywać” i znaleźć sposób na uporanie się z nieprzyjemnym stanem emocjonalnym. Przeżycie oznacza, że weszliśmy na inny poziom uczuć i emocji.

 

9 SPOSOBÓW RADZENIA SOBIE Z NAGROMADZONYM STRESEM

Jeśli już doszło do nagromadzenia stresu, należy poszukać sposobów, by go zredukować. Takich sposobów jest wiele. Jak zwykle najważniejsza jest świadomość.

 

  1. Po pierwsze, uczucia. Powinieneś mieć wiedzę na temat uczuć. Potrafić je rozpoznawać i uczyć się je okazywać. Daj sobie prawo do przeżywania stresu, bólu i cierpienia, szukaj rozwiązań.
  2. Po drugie, ciało. Uświadom sobie co dzieje się w Twoim ciele, które mięśnie masz napięte. Skup się na poszczególnych partiach ciała i każdy mięsień napnij na 10 sekund i rozluźnij przez 30 sekund.
  3. Po trzecie, oddychaj. Wdech i wydech. Pooddychaj trochę świadomie.
  4. Po czwarte, samorozwój. Poznawaj swoje silne strony, poszukaj sposobów na prawidłowe ukształtowanie samooceny.
  5. Po piąte, otoczenie. Zadbaj o kontakt z przyrodą, spaceruj, unikaj hałasu.
  6. Po szóste, jedzenie. Zmień nawyki żywieniowe. Przestań jadać fast-foody, unikaj napojów energetycznych. Alkohol nie pomaga na stres! Leki i narkotyki tylko zmieniają świadomość, nie rzeczywistość. Jedna mała kawa dziennie wystarczy. Papierosy nie uspokajają. Nikotyna podnosi ciśnienie krwi i przyspiesza akcję serca, powodując zwiększanie się napięcia.
  7. Po siódme, plan. Ustalaj priorytety, twórz plany pracy i działania. Ucz się odmawiać, by nie przyjmować nadplanowych zleceń i zobowiązań. Nie musisz być „Matką Teresą”.
  8. Po ósme unikaj toksycznych ludzi i miejsc. Decyduj o tym, kto i co jest w Twoim domu i rzeczywistości. Niektórzy ludzie i miejsca nie zdają egzaminu z lojalności. No cóż.
  9. Po dziewiąte, relaks. Ucz się odpoczywać. Posłuchaj kojącej muzyki, idź do teatru lub kina. Poszukaj pasji i zainteresowań.

 

STRES ZABIJA. NIE DAJ SIĘ ZABIĆ

https://rehab-terapia.pl/jak-radzic-sobie-ze-stresem/


#stres