“Strefa interesów” i nieczysta gra

“Strefa interesów” i nieczysta gra – Polsko-brytyjsko-amerykańska koprodukcja zdobyła Oscara, ale czy wszystko wokół filmu odbywało się uczciwie?

“Strefa interesów” otrzymała Oscara za najlepszy międzynarodowy film, ale wokół powstawania filmu pojawiły się pytania, czy przypadkiem treatment Feliksa Falka sprzed paru lat, który został odrzucony przez komisję ekspertów PISF, nie był inspiracją do powstanie “Strefy interesów”. Szczególnie, że jednym z ekspertów, którzy odrzucili treatment był Roman Gutek, obecny dystrybutor “Strefy interesów”. Przypadek?

 

 

 

Strefa interesów i nieczysta gra

 

 

 

 

“Strefa interesów” i nieczysta gra

Przyznano Oscary 2024. Polska koprodukcja najlepszym filmem międzynarodowym!

Na 96. ceremonii rozdania Oscarów, w kategorii najlepszego filmu międzynarodowego, triumfowała polsko-brytyjsko-amerykańska produkcja „Strefa interesów” pod reżyserskim okiem Jonathana Glazera.

Opowieść ta, poruszająca i budząca niepokój, ukazuje domowe życie komendanta Auschwitz, Rudolfa Hössa, na tle działających krematoriów. W głównych rolach wystąpili Sandra Hüller jako Hewdig Höss oraz Christian Friedel w roli Rudolfa Hössa. Za finansowanie produkcji odpowiadają studio A24 oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej. Film zadebiutował na festiwalu w Cannes w tym roku, zdobywając Grand Prix oraz FIREPRISCI, ugruntowując swoją pozycję na międzynarodowej scenie filmowej jako produkcja wstrząsająca i skłaniająca do refleksji.

 

Cały artykuł:
https://dobrewiadomosci.net.pl/71726-przyznano-oscary-2024-polska-koprodukcja-najlepszym-filmem-miedzynarodowym/

 

 

Feliks Falk umieścił na swojej ścianie na FB, ciekawy wpis o losie jego treatmentu na ten sam temat pt. “Szczęśliwe dni Hedwigi Hoss”, który sugeruje jednoznacznie, że jego propozycję odrzucono, po to, żeby mogła powstać “Strefa interesów”.

 

Pisze on mi.n.: …”w 2013 roku na zamówienie producenta Michała Kwiecińskiego z inspiracji tekstem studenta historii wydrukowanym w “Polityce” napisałem scenariusz p.t. ” Szczęsliwe dni Hedwigi Hoss”. Scenariusz róznił się nieco od filmu Jonathana Glazera, skoncentrował się na czymś innym, ale idea była identyczna”… …”Eksperci PISFu Roman Gutek , Sylwester Chęciński i Michał Rosa odesłali scenariusz”… …” Paradoksem jest , że dystrybutorem “Strefy interesów” jest kto? Roman Gutek.”…

 

Ale przeczytajcie całość sami i wyróbcie sobie własny pogląd na sprawę.

 

link do wpisu Feliksa Falka:

https://www.facebook.com/feliks.falk.7/posts/pfbid02QEktwPcmbVEhcXyoJbRu2PyEU
cayeCJF4c5btWoHosUWoFSb1dyhfRbfLuDYUBMdl

 

 

Na marginesie wspomnę wam jeszcze, że sam napisałem w trakcie pandemii sztukę pt. “Miłość w Auschwitz”, oparty na faktach dramat trójkąta miłosnego między Rudolfem Hössem, jego żoną Hedwig i jego żydowską kochanką, która była więźniarką obozu w Auschwitz. W październiku zeszłego roku zacząłem próby w Gliwicach do tego przedstawienia i jesteśmy w procesie jego tworzenia. Zapewniam jednak, że nie miałem zielonego pojęcia o treatmencie Feliksa Falka i filmie “Strefa interesów”, który obejrzę dopiero po premierze mojego spektaklu, żeby się nie sugerować.


#film #strefainteresów