Sposób na czosnek

Czosnek – ta cudowna roślina, bez której żadna porządna kuchnia nie może się obejść, ma jednak jedną poważną wadę, która zawsze mnie denerwowała – obieranie

czosnek 3Nie wiem, jak Was, ale mnie zawsze do szewskiej pasji doprowadzało obieranie czosnku.

Załączam więc dziś filmik który w kilka sekund uczy, jak prosto i bez dłubania można obrać czosnek.

a na zakończenie w sekrecie Wam zdradzę, że sam go w ogóle nie obieram, tylko razem ze skórką wkładam do praski. Czosnek wychodzi zmiażdżony, a skórka zostaje w prasce.

Też niezły patent…

Czosnek (Allium L.) – rodzaj roślin z rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae), dawniej zaliczany do osobno wyodrębnianej rodziny czosnkowatych (Alliaceae) lub liliowatych (Liliaceae). Obejmuje około 700 gatunków. W stanie dzikim występuje na całej półkuli północnej, przede wszystkim w strefie umiarkowanej. Gatunkiem typowym jest czosnek pospolity (Allium sativum L.)

Historia

Czosnek pochodzi z Azji (prawdopodobnie z Chin lub Syberii) i towarzyszy człowiekowi co najmniej 5000 lat. Chińską nazwę suanoznaczającą czosnek zanotował Konfucjusz między XI a VII wiekiem p.n.e. W V wieku p.n.e zapisany został w klasyfikacji roślin leczniczych przez chińskiego poetę, lekarza i przyrodnika Tao Hong-Jinga. Główki czosnku znajdują się na malowidłach wewnątrzpiramidy Cheopsa, w pałacu Knossos na Krecie oraz w ruinach Pompei i Herakulanum.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Czosnek

Działanie czosnku

O dezynfekujących właściwościach czosnku głoszono już dawno przed naszą erą. Wyryte tablice, odkryte na piramidzie w Gizeh liczą sobie 4500 lat. Wg nich, przy budowie niewolnicy otrzymywali czosnek, aby „mieli serce i odwagę” do pracy oraz by byli „strzeżeni przed chorobami”. W średniowieczu żniwiarze wypijali miód pitny lub wino z jego dodatkiem. Czosnek jest również podawany kogutom przed walkami. Uwielbiają go Arabowie (ponoć na pustyni chroni przed pragnieniem), a złośliwi twierdzą, że to dzięki czosnkowemu aromatowi matadorzy zabijają byki. To tylko nieliczne przykłady wiary w dobrodziejstwa płynące ze spożywania tego warzywa. Trudno więc nie przyjrzeć się mu bliżej i nie sprawdzić, ile w tym prawdy. Co mówi nauka?
https://kempinsky.pl/portal.abczdrowie.pl/wlasciwosci-czosnku


#kulinaria