Sport i sztuka zamiast używek

Sport i sztuka zamiast używek – Jak Islandia poradziła sobie z nadużywającymi alkohol, nikotynę i narkotyki, nastolatkami.

Sam miałem wielokrotnie możliwość obserwowania z bliska terapeutyczną moc teatru i dlatego, kiedy tylko mogę biorę udział w społecznych projektach aktywizujących nie tylko młodzież, ale także ludzi samotnych, chorych i wyalienowanych, więc dla mnie wcale nie jest niczym dziwnym, że sport i sztuka mogą zastąpić używki, jeżeli tylko da się młodzieży tę alternatywę.

 

Teraz zostało to jednak potwierdzone przez naukowców w trakcie wieloletniego eksperymentu społecznego na Islandii.

 

 

 

Sport i sztuka zamiast używek

 

 

 

 

Sport i sztuka zamiast używek

Ten kraj doskonale radzi sobie z uzależnieniami wśród młodzieży

Styl życia nastolatków w wielu państwach jest synonimem alkoholu, papierosów i używek. Jak poradzić sobie z uzależnieniami wśród młodzieży? Ten kraj zna odpowiedź.

 

W połowie lat 90. islandzkie nastolatki stanowiły największy procent wśród pijących i palących młodych ludzi w Europie. Dziś Islandia jest w czołówce krajów europejskich, w których styl życia nastolatków jest najzdrowszy! Jak dokonała się ta ewolucja?

 

Islandzcy naukowcy próbowali odkryć biochemiczny proces, który powoduje uzależnienie. Harvey Milkman, amerykański profesor psychologii, obecnie wykładowca na Uniwersytecie w Reykjaviku, doszedł do wniosku, że wybór rodzaju alkoholu czy narkotyku zależy od tego, jak organizm człowieka radzi sobie ze stresem.

 

Okazało się, że istnieje wiele różnych substancji chemicznych, które wywołują w mózgu proces biochemiczny, od którego organizm następnie się uzależnia. Naukowcy następnie szukali działań, które stymulują ten sam proces w mózgu.

 

Według Milkmana:

“Możesz być uzależniony od tytoniu, alkoholu, coca-coli, napojów energetycznych i niektórych pokarmów…. Postanowiliśmy zaproponować nastolatkom coś lepszego.

 

Stwierdziliśmy, że taniec, muzyka, rysunek czy sport również wywołują w mózgu  proces biochemiczny, który daje ten sam efekt co używki, ale równocześnie jest nieszkodliwym dla zdrowia czynnikiem stymulującym i antystresowym.

 

Dlatego zaproponowaliśmy im bezpłatne kursy doskonalące w dowolnej dyscyplinie sportu lub sztuki, którą chcieliby studiować. Zajęcia w godzinach ponadprogramowych, trzy razy w tygodniu, były specjalnie finansowane przez państwo.

 

Każdy nastolatek był proszony o uczestnictwo w programie przez trzy miesiące, ale ostatecznie wielu z nich kontynuowało te programy przez ponad pięć lat.”

 

Aby rozwiązać problem uzależnienia nastolatków od nikotyny i alkoholu, władze musiały również zmienić prawo. Islandia zakazała reklam papierosów i napojów alkoholowych oraz stworzyła specjalne instytucje dla rodziców, którzy we współpracy ze szkołą pomagają uczniom w rozwiązywaniu ich problemów psychologicznych.

 

Dzięki temu w ciągu ostatnich 20 lat w Islandii  liczba regularnie pijących nastolatków spadła z 48% do 5%, a tych, którzy palą – z 23% do 3%. To naprawdę imponujący wynik.

 

Islandzcy naukowcy sugerują stosowanie podobnych metod w innych krajach.

 

Opracowanie: Agata Pałach, autorka bloga Nigdy za późno, o podróżach, życiowych zmianach i języku angielskim.

 

Źródło: Education For Future

 

https://dobrewiadomosci.net.pl/54027-sposob-na-uzaleznienia-wsrod-mlodziezy/


#Uzależnienia