Śniłam bez łez

Śniłam bez łez – Przepiękna opowieść o tym, jak matka niepełnosprawnego syna marzy o normalności dla niego i dla siebie.

Moja stała felietonistka, M.S., postanowiła podzielić się niezwykle intymnym zwierzeniem w ramach swojego cyklu “Rozmowy z kotarą”.
“Śniłam bez łez” to niesamowicie wzruszające opowiadanie o marzeniach matki syna, który potrzebuje nieustającej opieki. Tyle w tym bólu i tęsknoty za rzeczami, które dla nas jawią się, jako coś całkowicie oczywistego.

 

 

Śniłam bez łez

 

 

 

 

Śniłam bez łez

Dziwni ludzie

Miałam sen. Piękny taki, bez łez. Przyszedł do mnie mały chłopiec z odłamanymi skrzydłami. Potrzebowałam miłości bezwarunkowej. Kręcone pasma pocałowane przez ogień i oczy wypełnione czernią zadumy. Śniłam o tym że nie płakał nocami noszony w objęciach. W morzu piasku nikt nie odpychał go od swoich foremek. Dzielił się przecież swoimi. Jego budowle z piasku były miażdżone. Nie chodziliśmy samotni do lasu by zgarniać liście. Nie spędzaliśmy czasu na czytaniu książek, ucząc się słów na pamięć. Chłopiec bawił się z rówieśnikami w przedszkolnych przestrzeniach, nie musząc chronić się pod stołem z kilkoma klockami. Śniłam.

 

Nie musiał uciekać do  szkolnych toalet pomiędzy lekcjami, nikt nie zakładał mu kosza wypełniony odpadami na pukle tak ogniste, jak on sam. Śniłam o przyjacielu, któremu nie przeszkadzała cisza i słowa z trudem wypowiadane. Dorastający chłopiec odnalazł ukojenie w wodzie. Rozmowach i gniewie kierowanych do jedynej osoby, która go kochała. Takim jakim był.

 

Chłopiec nie jest już cudem o puklach pocałowanych przez ogień. Młodemu mężczyźnie nie trzeba golić twarzy. Śniłam patrząc jak wprawnymi ruchami dotyka brzytwą swojej twarzy. Sznuruje sam buty idąc na spacer. Nie boi się wyjść za próg pokoju. Śniłam. Odnalazł miłość w innym człowieku. Bezpieczeństwo i zrozumienie. Został ojcem a może czyimś partnerem. Może podróżował i poznawał świat a może został astronautą. Nie bał się krzyku i spojrzeń, zaciekawienia i odrazy. Śniłam że spokojnie odchodzę i odnajduję spokój gdyż mam pewność. Nie zostanie sam pośród niepokoju i zła. Ktoś będzie mu towarzyszyć.

 

Śniłam a rzeźbiarz łez, pozostawił korytarze na twarzy.

 

MS

 

 

 

Marzenia senne

Marzenia senne – serie obrazów, dźwięków, emocji, myśli i innych wrażeń zmysłowych pojawiające się podczas snu.

 

Sny są tworami fizjologicznymi. Ich wizualny charakter jest zazwyczaj najbardziej wyrazisty (zdarzają się jednak marzenia senne o przewadze doznań słuchowych). Człowiek, który ich doświadczył opisuje je zazwyczaj jako bardzo realistyczne, dotyczące życia i problemów codziennych. U każdego mogą się też pojawiać wątki fantastyczne, erotyczne, a nawet surrealistyczne.

 

Badania przeprowadzone w XIX wieku wykazały, że przyczyną marzeń sennych może być błędna interpretacja doznawanego w czasie snu wrażenia zmysłowego. Przykładem może być hałas, który dochodzi do śpiącego może pojawić się w śnie jako burza z piorunami lub ucisk kołdry jako dusząca zmora. W wieku XX ustalono zależność między fizjologicznym elementem snu (nazywanym fazą REM), a przeżywaniem w tym czasie marzenia sennego. Pokazano, że charakter snów jest znacznie częściej nieprzyjemny i związany z sytuacją życiową osoby śniące

 

Brak logicznej całości i ciągłości snów sprawia wrażenie, że są one niekiedy odbierane jako dziwne. Zachodzące w czasie snu procesy syntetyzujące mogą wspomagać niekiedy świadome myślenie. Możliwa jest też kontrola treści marzeń sennych (określana jako świadome śnienie).

 

Duże znaczenie dla naukowej analizy marzeń sennych mają następujące trzy dziedziny: badania z zakresu neuronauki nad czynnością mózgu podczas snu (na przykład podczas świadomego snu), systematyczna analiza dużej liczby opisów marzeń sennych przedstawianych przez różnorodne grupy badanych oraz analiza psychoterapeutyczna różnorodnych znaczeń marzeń sennych.

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Marzenia_senne


#sen