Śmierć pięknych saren, Jana Szurmieja

Śmierć pięknych saren, Jana Szurmieja – krótka, ale bardzo treściwa recenzja najnowszego przedstawienia Jana Szurmieja w Teatrze Bagatela.

Jan Szurmiej doskonale wyreżyserował Śmierć pięknych Saren, Ota Pavla w Krakowskim Teatrze Bagatela.

Polecamy!!!

Śmierć pięknych saren, Jana Szurmieja

Śmierć pięknych saren, Jana Szurmieja

A tymczasem w Krakowie…

Ota Pavel, czeski pisarz, dziennikarz i reporter sportowy żył krótko bo ledwie czterdzieści kilka lat, w dodatku ostatnie 10 lat życia zmagał się z poważną chorobą psychiczną.

Jako jedną z form terapii zalecono mu pisanie, stworzył wiele krótkich opowiadań, perełki literatury czeskiej.

Wśród nich Bajka o Raszku, barwna opowieść sportowa, która na scenie Teatru Ludowego pod tytułem Salto w tył grana jest z sukcesem od 2 lat. 

Paweł Szumiec kilka lat temu adaptował na scenę prozę autobiograficzną Pavla – Śmierć pięknych saren i Jak spotkałem się z rybami. I tak powstała piękna opowieść o czeskiej rodzinie pochodzenia żydowskiego, opowieść której akcja opisuje trzy epoki Czechy przedwojenne, okres wojny i “jedynie słuszny” czeski socjalizm. To barwna, pełna śmiesznych ale i tragicznych sytuacji adaptacja opowiadań Oto Pavla.

Teatr Bagatela, w swoje 100-lecie powierzył reżyserię Śmierci pięknych saren Janowi Szurmiejowi, który w tym teatrze wystawił kilkanaście lat temu Skrzypka na dachu.

Szurmiej włączył do przedstawienia songi Jaromira Nohavicy, songi, które podkreślają i uzupełniają akcję sztuki.

Powstało przedstawienie, które warto obejrzeć – dobrze zagrane, świetnie zaśpiewane, pokazujące z olbrzymim poczuciem humoru losy żydowskiej rodziny Popperów ale też i przedstawienie pokazujące tragiczne losy tej rodziny, tragiczne losy żydów.

Trudną rolę Ota z dużym wdziękiem zagrał Maurycy Popiel, pierwsze skrzypce jednak przypadły tu bardzo dobremu Krzysztofowi Krzysztof Bochenek, który stworzył ciepłą ale i tragiczną postać ojca. Partnerowały mu Katarzyna Litwin w roli żony i świetna Kamila Klimczak jako Irma Koralik. Kamili Klimczak należą się dodatkowe słowa uznania za piękne wykonanie songów Nohavicy.

Warto pójść na to przedstawienie grane na Scenie na Sarego i zanurzyć się w świat czeskich opowieści!

Andrzej Czapliński

https://www.facebook.com/jan.szurmiej/posts/2841973209168495


#ŚmierćPięknychSaren