Śledzie marynowane po szwedzku

Śledzie marynowane po szwedzku, albo inaczej inlagd sill to absolutny klasyk kuchni szwedzkiej, bez którego w Szwecji nie obejdą się żadne święta.

Jeśli ktoś tak, jak ja, jest fanem słodko słonych smaków, to Śledzie marynowane po szwedzku zdecydowanie przypadną mu o gustu.

Ponieważ część mojego dzieciństwa spędziłem właśnie w Szwecji, te śledzie kojarzą mi się zdecydowanie ze świętami, zarówno Bożego Narodzenia, jak i Wielkanocy.

Poza tym robi się je bardzo szybko i prosto.

Z serca polecam!

Śledzie marynowane po szwedzku

Śledzie marynowane po szwedzku

4 ładne filety śledziowe z beczki

1 czerwona cebula

1/2 szklanki octu spirytusowego

1/2 szklanki cukru

1/2 wody

2 liście laurowe

kilka ziarenek czarnego pieprzu

kilka ziarnek jałowca

  1. Wymocz płaty śledziowe w zimnej wodzie przynajmniej przez 1 godzinę, a najlepiej zmień wodę po jednej i pozwól im jeszcze leżeć w nowej przez następną.
  2. Pokrój filety w 5 centymetrowe kawałki.
  3. Wymieszaj w garnku wodę, ocet, cukier i przyprawy i zagotuj.
  4. Cebulę pokrój w półtalarki i zblanszuj w zalewie.
  5. Odstaw do wystygnięcia.
  6. Nałóż warstwami do słoika cebulę i śledzia i zalej potem zalewą.
  7. Zakręć i odstaw na dobę do lodówki

Gotowe!

Najlepiej taki śledź smakuje z ciemnym ciężkim pieczywem typu pumpernikiel, ale podajcie go jako zakąskę z czym chcecie.

SMACZNEGO!!!

Inlagd sill – najsłynniejsze szwedzkie śledzie.

Senaps sill,lök sill, havtorn sill, midsommar sill, ansjoviskryddar sill, dill sill, vitlök sill,  skärgårds sill,  brännvins sill… dziwnie brzmiące nazwy, ale doskonałe receptury. Szwedzkie śledzie.  Wybór przepisów jest imponujący. Najbardziej znany i popularny jest przepis na inlagd sill. Marynowane w słodkiej octowej zalewie z dodatkiem czerwonej cebuli i marchwi. 

https://kempinsky.pl/pistachio-lo.blogspot.com/2013/12/inlagd-sill-najsynniejsze-szwedzkie.html

Kuchnia Szwedzka

Szwedzka kuchnia zadziwia połączeniem słodko-gorzkiego i gorzko- kwaśnego smaku w różnych potrawach i przetworach, które mogą podrażnić niejedno podniebienie. Bardzo popularne śledzie przyrządza się tutaj na słodko kwaśno, a nawet z przyprawami korzennymi i winem marschala czy whisky. Śledź jest nieodzowną przekąską na świątecznym stole czy podczas święta lata – Midsommar.Tak samo jak w Polsce Szwedzi jedzą śledzie z chlebem lub ziemniakami, najchętniej młodymi. Słodko gorzki dzem z borówki brusznicy serwuje się wraz z blodpudding, jako dodatek do placków ziemniaczanych – ragmunkar, czy mięsnymi klopsikami- köttbullar.

https://kempinsky.pl/codojedzenia.pl/kuchnia-szwedzka/


#KuchniaSzwedzka