SKORUMPOWANA KRYTYKA

Pewnie znowu się narażę, ale cóż – nie potrafię siedzieć cicho i potulnie oglądać korupcji toczącej świat teatralny. Szczególnie dokuczliwa jest skorumpowana krytyka.

Nic tak nie wypacza obrazu polskiego teatru jak skorumpowana krytyka, która w naszym kraju jest nie tylko dominująca, wszechobecna, ale w zasadzie od lat funkcjonuje kompletnie bez żadnych konsekwencji i następstw dla piszących ją pisarczyków.

 

 

 

SKORUMPOWANA KRYTYKA

 

 

 

Skorumpowana krytyka

Działa to wszystko mniej więcej tak:

 

Koledzy ze “spółdzielni” chwalą kolegów ze “spółdzielni”, a inni koledzy ze “spółdzielni” zapraszają kolegów ze “spółdzielni” na festiwale organizowane przez innych kolegów ze “spółdzielni” powołując się na owe dobre recenzje kolegów ze “spółdzielni”….

 

Pomijając poziom niektórych spektakli, włos na dupie się jeży, kiedy później czyta się tak zwane recenzje wychwalające te same katastrofy sceniczne.

 

Przyszedł mi więc do głowy nowy pomysł – może powinniśmy założyć “TSUNAMI – czyli nowszą falę krytyki”, która zajmowałaby się wyłącznie fachowym recenzowaniem recenzji, skorumpowanej krytyki?

 

Jeśli ktoś chętny, zaczynam zbierać zapisy.

 

Z poważaniem itd.

 

G.K.

 

 

 

Krytyka

Krytyka (łac. criticus – osądzający) – analiza i ocena dobrych i złych stron z punktu widzenia określonych wartości (np. praktycznych, etycznych, poznawczych, naukowych, estetycznych, poprawnych) jako niezbędny element myślenia.

 

Może dotyczyć wielu dziedzin np. nauki (krytyka naukowa), poprawności formalnej (krytyka logiczna), poprawności merytorycznej (krytyka merytoryczna lub krytyka empiryczna) czy też metod (krytyka metodologiczna).

 

W mowie potocznej wyraz krytyka oznacza zwykle wystąpienie (słowne lub pisemne) przeciwko jakiemuś zjawisku, osobie, faktowi lub sposobowi rozwiązania problemu i jest powiązane z negatywną oceną tych faktów. W skrajnej postaci może też być synonimem tzw. nagonki.

 

„Reguły Rapaporta” – przepis na udany komentarz krytyczny:

 

  • Powinieneś wyrazić stanowisko swojego przeciwnika tak jasno, dokładnie i sprawiedliwie, aby powiedział on: „Dziękuję, żałuję, że nie pomyślałem, aby ująć to w ten sposób”.
  • Powinieneś wyliczyć wszystkie punkty sporne (zwłaszcza jeśli nie są przedmiotem ogólnej czy powszechnej zgody).
  • Powinieneś wspomnieć o wszystkim, czego nauczyłeś się od swego przeciwnika.

 

“Tylko wtedy masz prawo wypowiedzieć choćby jedno słowo krytyki lub podjąć próbę odrzucenia krytykowanego stanowiska.” (Daniel C. Dennett)

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Krytyka


#teatr #krytyka #korupcja