SIŁA TEATRU

Obejrzałem wczoraj wstrząsający spektakl Teatru Żelaznego na dworcu w Ligocie.

 

Teatr_ŻelaznyNie tylko dlatego, że jest on grany w brudnej i zimnej hali dworcowej ze stukotem przejeżdżających pociągów i zapowiedziami na peronach, jako tło dźwiękowe.

Nie tylko dlatego, że pośród przypadkowych podróżnych, co wszystko razem wzięte, wraz z absolutną antyteatralnością gry aktorskiej i afabularności tekstu, powoduje niesamowite poczucie, że ogląda się bardziej dokument, niż teatr.

Chociaż wtargnięcie dwóch osiłków w dresach i kapturach, którzy uśmiercają głównego bohatera, miało wymiar tak realistyczny, że kiedy weszli, byli tak naturalną częścią otaczającej mnie rzeczywistości, że w pierwszym odruchu chciałem wstać i z nimi walczyć.

To wszystko jest jednak nie całkiem nowe i wpisuje się w dawno już zaobserwowany nurt teatru dokumentalnego, który opuszcza swoją siedzibę, żeby wyjść do widza w przestrzeniach publicznych.

sukaNiezwykłą siłą przedstawienia “Ballada o bezpańskiej suce i gołębiu” granego przez Joannę Wawrzyńską i Piotra Wiśniewskiego, jest jednak to, że spektakl nie traktuje o bezdomności, wykluczeniu i samotności w sposób publicystyczny, lecz opowiada o tych zjawiskach w sposób osobisty, co paradoksalnie powoduje, że tekst urasta do rangi uniwersalnej i dotyczy głębokiej alienacji współczesnego człowieka i jego tęsknotą za bliskością, niezależnie od tego, czy jest on bezdomnym nocującym na dworcu, czy korposzczurem z apartementowca na Warszawskim Mokotowie.

Jestem pełen podziwu, dla prawdziwej pasji i zaangażowania, z jakim ci ludzie prowadzą niezależny Teatr Żelazny na stacji PKP na Ligocie w Katowicach.

Jak głęboko oddani są oni swojej misji, żeby tworzyć teatr w przestrzeni z której się wywodzą i dzięki temu w obecnym świecie zanikającego społeczeństwa obywatelskiego, powodują powstawanie horyzontalnej komórki społecznej, która uwrażliwia nas wszystkich na drugiego człowieka.

Chwała Bohaterom!!!!

_________________________________________________________________________________________
#teatr #TeatrŻelazny