SIŁA INTUICJI

papRozmawialiśmy wczoraj z moim przyjacielem Witkiem Augustyńskim o sile intuicji.

Zapytał mnie, jakimi kryteriami kieruję się przy adaptacji tak znakomitej i wielowątkowej powieści, jaką są „Nielegalni” Vincenta V. Severskiego.

Odpowiedziałem mu, że nie ma innej drogi, niż własna intuicja. Są oczywiście zasady i formaty, ale jeśli chce się zrobić film autentyczny i szczery musi on być bardzo osobisty i dlatego trzeba zdać się całkowicie na swoją intuicję, swój wewnętrzny rytm i swoje własne widzenie filmu.

Dla mnie nie ma Innej drogi.

hasPrzekonałem się już o tym na drugim roku studiów, gdzie zajęcia z prowadzącego przedmiotu, jakim była reżyseria filmu fabularnego prowadził wybitny polski artysta filmowy Wojciech Jerzy Has.

Nie lubił pan Wojciech studenta reżyserii Kempinsky’ego i pewnie dlatego student reżyserii Kempisnky do dziś uważa, że Pan Wojciech dydaktykiem był marnym, ale jakby na przekór temu i zupełnie niezaplanowanie, wyniosłem od Pana Wojciecha jedną z najważniejszych lekcji reżyserii:

Napisałem dla pana Wojciecha na 10 minutową etiudę promocyjną scenariusz filmu, jaki chciałem zrobić, ale kompletnie mu się ten pomysł nie spodobał i powiedział, że trzeba go poprawić. Nie powiedział niestety co trzeba poprawić i tak przez następne pół roku przynosiłem nowe, poprawione wersje tego pierwszego scenariusza, aż pan Wojciech z totalną rezygnacją i westchnieniem, że i tak ze mnie nic nie będzie, podpisał w końcu do produkcji 13 (sic !) wersję scenariusza.

Zrobiłem ten film i dostałem zaliczenie na 3, ale jeśli mam być szczery zupełnie nie wiem o czym on był i o co mi w nim chodziło.

szufladaA ponieważ Kempinsky ma obsesje zbierania i archiwizowania, skrzętnie zarchiwizował wszystkie 13 wersji scenariusza i niedawno przez przypadek je przeczytał i zupełnie szczerze, z ręką na sercu, z perspektywy lat prawie trzydziestu, PIERWSZA wersja była najlepsza.

Wiedziałem już o tym po powrocie z wojska i dlatego od tego czasu stosuje jedna żelazną regułę w mojej twórczości  – SŁUCHAM MOJEJ INTUICJI!

Reżyserów i znawców tematu jest, jak psów i każdy wyreżyserowałby spektakl, czy film po swojemu, ale póki dzieło jest twoje, słuchaj ŻYCZLIWYCH podpowiedzi, ale decyduj SAM!!!

__________________________________________________________________________________________
#GrzegorzKempinsky #VincentVSeverski #Nielegalni #film