Sensacja – informacja

Sensacja wydaje się być głównym motywem tak zwanych programów informacyjnych, ale to, co zobaczyłem wczoraj w “Wiadomościach” nawet mnie wprawiło w zdumienie.

 

sensacjaPisałem nie dalej niż wczoraj o tym, że język rodem z PRL powrócił do kanałów komercyjnych w TV.

Wczoraj przekonałem się, że w państwowej TVP są nadal krok za Polsatem i TVN i nadal dobrze się tam ma sensacja.

Nie wiedziałem jednak, że do tego stopnia.

Otóż z rosnącym zdumieniem oglądałem, jak przez dobre 4 minuty jakiś reporter referował zbrodnię, która miała miejsce w jakimś Pipidówku tego samego dnia 40 lat temu (sic!)

Robił to w stylu Wołoszańskiego i jego “Sensacji XX wieku”.

Materiał był bogato ilustrowany zdjęciami policyjnymi z miejsca zbrodni i rekonstrukcji, obraz był specjalnie spreparowany, jakby to była stara porysowana kopia filmowa i chyba nawet była podbijająca grozę muzyka.

No sensacja do kwadratu!

Przyznaję, że ten reportaż nawet był znakomicie zrobiony, tylko ja się pytam, komu się pomyliły programy, bo co innego, jeśli byłoby to “Archiwum X”, “Sensacje XX wieku”, albo nawet “Uwaga”, czy “Interwencja”, ale w głównym wydaniu wiadomości w państwowej telewizji z największym zasięgiem, która utrzymywana jest z pieniędzy podatników?! 

No, nie!

To jest jakaś totalna paranoja i za to powinny polecieć głowy.

I nie mam tu oczywiście na myśli biednego reportera, który z zadanego mu zadania wywiązał się bardziej niż przyzwoicie, ale tego, kto mu to zlecił, a później zaakceptował; wydawcę, radę programową, zarząd.

Jeżeli coś takiego jest tolerowane to za chwilę będziemy oglądać tanie minithrillery, zamiast rzetelnych informacji, (których nomen omen od lat już w żadnej polskiej telewizji nie ma).

Pogodziłem się z upadkiem jedynego teatru narodowego, jakim był Teatr TV, odwróciłem się od taniej komercjalizacji i programów typu “Śpiewający w Poland na lodzie”, polowałem w późnych godzinach nocnych na jakieś niedobitki dobrych filmów dokumentalnych, ale sensacja w “Wiadomościach”? Nie! Na to stanowczo się już nie godzę.

Jak dla mnie to jest o jeden krok za daleko i moje obywatelskie nieposłuszeństwo, przejawem którego dotychczas było nieoglądanie telewizji, posunę o krok dalej i oficjalnie oświadczam, że przestaję płacić abonament.

Amen

 

A tu jest link do “Wiadomości” z tego dnia. Zobaczcie na własne oczy i przekonajcie się sami – oglądajcie od 9 minuty i 10 sekundy:
www.tvp.info/18163775/wiadomosci/wideo/27122014-1930/

_______________________________________________________________________________
#TV