Sen rozwiązuje problemy
Sen rozwiązuje problemy – Są już poważne badania naukowe, które potwierdzają, że w trakcie snu nasz mózg rozwiązuje trudne problemy.
Ja sam traktuję sen, jako rodzaj swoistej medytacji i moje najlepsze sceny w teatrze “wymyśliłem” w trakcie snu właśnie.
Teraz są jednak badania, które naukowo zbadały ten fenomen i okazuje się, że rzeczywiście sen rozwiązuje problemy!
Sen rozwiązuje problemy
Mózg jest w stanie rozwiązywać trudne problemy tuż przed zaśnięciem
Czy kiedykolwiek zdarzyło się wam wpaść tuż przed snem wpaść na genialny pomysł, który mógłby zrewolucjonizować świat, jednak po przebudzenie za nic nie mogliście sobie przypomnieć, co to było? Spokojnie, to normalne. Potwierdzają to rezultaty badań, które ukazały się w czasopiśmie Science Advances.
Podczas fazy snu, o nazwie faza N1 lub też NREM (non-rapid eye movement), często dochodzi do tak zwanego efektu ’aha!’, czyli iluminacji. NREM to faza graniczna, gdy umysł znajduje się między jawą a snem. Wówczas, zwłaszcza gdy jesteśmy szczególnie zmęczeni, może dojść do hipnagogii – odmiennego stanu świadomości, szczególnego rodzaju halucynacji, które występują przed zaśnięciem.
– Zawsze miałam wiele hipnagogicznych doświadczeń, które były podobne do snu. To zagadnienie od dawna mnie fascynowało. Byłam dość zaskoczona, że prawie żaden naukowiec nie badał tego w ciągu ostatnich dwóch dekad – mówi współautorka badania, neurolożka z Paris Brain Institute, Delphine Oudiette.
Według pewnych źródeł Thomas Edison zasypiał, trzymając w każdej ręce piłkę. Gdy zapadał w sen, piłki spadały na podłogę i budziły go – naukowiec twierdził, że w ten sposób wpadał na najlepsze pomysły.
To właśnie ta historia była inspiracją do przeprowadzenia badań opublikowanych w ’Science Advances’. Naukowcy z Paris Brain Institute poprosili uczestników o rozwiązanie szeregu zadań matematycznych, a następnie pozwolili im na 20-minutową przerwę, podczas której mogli się zrelaksować w pozycji półleżącej, trzymając w ręku przedmiot.
Jeśli zasnęli, a przedmiot spadł na ziemię, musieli powiedzieć naukowcom, o czym rozmyślali przed snem. Następnie dostali do rozwiązania kolejne zadania matematyczne. Naukowcy odkryli, że osoby, które weszły w fazę N1 miały aż trzy razy większe szanse na rozwiązanie zadań niż Ci, który nie zasnęli wcale i sześć razy większe niż Ci, którzy weszli w głębszą fazę snu N2.
Wygląda więc na to, że warto czasem zasnąć, trzymając coś w dłoni.
Źródło: science. org
#sen