Sen o telewizji

Sen o telewizji – Od dziś zamieszczać tutaj będę przepiękne miniatury słowne Grażyny Ogrodowskiej. To istne majstersztyki małej formy literackiej.

Z Grażyną miałem zaszczyt pracować przy moim Teatrze Telewizji pt. “Jordan” z Ewą Kutynią i zapamiętałem tę współpracę, jako jedną z najlepszych w moim życiu zawodowym. Nie dość, że niezwykle profesjonalna, Grażyna też ma niezwykłe, lekko absurdalne poczucie humoru, które uwielbiam i które widoczne jest w jej miniaturach.
“Sen o telewizji” to jej debiut na moim blogu.

 

Miłej lektury!

(Tekst pod obrazkiem)

 

 

 

Sen o telewizji

 

 

 

 

Sen o telewizji

Pewnego razu pojawia się w moim śnie Marek Horoszczak, zmarły młodo, przed wielu laty , asystent reżysera w fabule i TVP. Prosi, żebym pomogła mu znaleźć pracę. Najlepiej przy filmie, jakimś serialu.

 

Bardzo chcę pomóc, ale załamuję ręce. – Przecież Ty nie żyjesz, jak będziesz pracował?

 

Wzrusza ramionami. To żadna przeszkoda przecież.

 

W sumie tak, przyznaję Mu rację. Obiecałam, że popytam.

 

Grażyna Ogrodowska 

 

 

 

 

Sen

Sen – stan czynnościowy ośrodkowego układu nerwowego, cyklicznie pojawiający się i przemijający w rytmie dobowym, podczas którego następuje zniesienie świadomości i bezruch. Fizjologiczny sen charakteryzuje się pełną odwracalnością pod wpływem czynników zewnętrznych (w przeciwieństwie do śpiączki).

 

Przeciwieństwem stanu snu jest stan czuwania. Granica pomiędzy tymi stanami jest płynna u niektórych zwierząt (na przykład u żółwi).

 

Długość snu u poszczególnych zwierząt znacznie się różni. U żyraf wynosi on 2 godziny na dobę, a na przykład u nietoperzy 20 godzin na dobę. U niektórych zwierząt (pingwiny, foki, delfiny, psy) półkule mózgowe śpią na zmianę. Objawia się to zamknięciem oka przez śpiącą półkulę. Foki śpią w ten sposób, żeby wynurzać się w celu zaczerpnięcia powietrza.

 

Zapotrzebowanie na sen u ludzi zależy od wieku, przy czym generalnie im młodsza jest osoba, tym więcej potrzebuje godzin snu. U noworodka i małego dziecka sen jest podzielony na kilka części – u osoby dorosłej natomiast taki podział raczej nie występuje.

 

Zapotrzebowanie na sen jest też cechą indywidualną, zależną od genów. Zwykle dorosłe osoby potrzebują około 6-8 godzin pełnego snu na dobę. Mózg nastolatków podlega jednak znaczniejszym zmianom i prawdopodobnie wymagają one przynajmniej 9 godzin snu na dobę, do efektywnego funkcjonowania.

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Sen


#Proza #Literatura