Seksoholiczka – podróż emocjonalna

Seksoholiczka, podróż emocjonalna – Przepiękny tekst o tym, jakie emocje potrafi wzbudzić nasz spektakl “Seksoholiczka” w Teatrze Sztukoffnia w Bytomiu.

Seksoholiczka – podróż emocjonalna to niezwykła opowieść o tym, jakie struny emocjonalne porusza dobrze napisane, dobrze wyreżyserowane i dobrze zagrane przedstawienie.

 

Dla mnie osobiście, taka opowieść jest więcej warta, niż wszystkie pozytywne recenzje razem wzięte, bo udowadnia, że dobry teatr jest potrzebny i ważny.

 

 

 

Seksoholiczka - podróż emocjonalna

 

 

 

 

Seksoholiczka – podróż emocjonalna

„Rozmowy z kotarą„

Moja podróż emocjonalna

 

Wczesny wieczór, za szybą migają światła nieznanego miasta. Stara kamienica, piękne drewniane drzwi. Klatka schodowa wysoka, kafle na ścianach, stopnie przedwojenne, gładzę dłonią drewnianą poręcz, prowadzi do mieszkania nr 5.

 

Kolejne drzwi , podwójne skrzydła, jak ramiona starych Aniołów. Nie skrzypią. Wciąż jeszcze panuje cisza, mogę zawrócić. Zbiec ze schodów, w mrok obcego miasta. Otwierają się drzwi, nieznana twarz wita uśmiechem, zaprasza do wnętrza, cudownie zatrzymanego w ramach przedwojennego aromatu. Otwieram szafę, zostawiam tam wierzchni lęk, rozglądam się , czekam.

 

Wybieram krzesło tuż pod ścianą, przy oknie, zastygam. Padają pierwsze słowa. Trzymam w dłoniach ciepło kasztana. To moja kotwica, przed nieznaną podróżą. Kobieta, ma na imię Sylwia. Bezbronna czeka na pierwsze nacięcie prawdy, której nikt nie chce poznać. Jest zbyt bolesna. Bezradność może obezwładnić. Jest karząca. Wiwisekcja emocji, zmusza do operacji na otwartym sumieniu. Jej, moim, może jeszcze kogoś. Druga kobieta, też jest Sylwią. Prowadzą ze sobą wojnę. Na słowa, na upokorzenie, na stłamszenie choćby promyka nadziei. Na kolejny dzień, bez karania siebie. Chcę wstać i krzyczeć wraz z nimi, ja też jestem Sylwią. Każdy z nas nią bywa, we fragmentach życia. Ranimy swoją niedoskonałość, karzemy nieporadność, karmimy kamieniami głód.

 

Masuję dłońmi kształt własnego zagubienia. Wrócę z nim do domu. Kiedy padają ostatnie słowa, gaśnie wszystko. Nawet cisza. Wyjmuję z szafy pozostawiony tam lęk i już wiem, że porzucę go na schodach.

 

Zabieram ze sobą zapach wypowiedzianych słów, ich ciężar upycham w kieszeniach, na progu zostawiam owoc kasztanowca. Bilet na spektakl – również mojego życia.

 

M.S.

 

 

Teatr Sztukoffnia w Bytomiu

Grzegorz Kempinsky: “Seksoholiczka”

Reżyseria: Grzegorz Kempinsky

Muzyka: Marcin Müller

Występują: Weronika Psiuk-Czerepak, Karolina Kochańska

 


#Teatr #Seksoholiczka #Sztukoffnia