Scena w kiblu

Odkąd wróciłem z Gruzji co chwila ktoś do mnie dzwoni, pisze, albo rozmawia ze mną osobiście wyrażając swoje oburzenie, że scena publicznego teatru ma być w mallu handlowym.

 

scenaJak to jest, pytają ludzie, że scena finansowana z naszych podatków pod pretekstem wychodzenia do ludzi będzie grała między kiblem a Macdonaldsem, albo jak to napisała Małgorzata Bartyzel: “Radykalna komercjalizacja kultury sprowadza ją do prymitywnej rozrywki tylko. O tym już, choć w innych okolicznościach wspominał Szekspir. Kultura w swej ciągłości i wciąż podejmowanym eksperymentem buduje i tworzy wspólnotę. Nie można jej traktować instrumentalnie, bo wówczas staje się tylko narzędziem propagandy…”

Pisałem o tym temacie już w artykule Teatr do kotleta: https://kempinsky.pl/teatr-do-kotleta/

Wszyscy, którzy ze mną rozmawiają uważają, że jest coś głęboko niestosownego w tym, żeby pod płaszczykiem udostępniania kultury teatr, który jest finansowany z publicznej kasy i powinien dbać o swoją misję, bratał się tak ze świątynią merkantylizmu.

Bo przecież jasne jest, że o ile scena jest prywatna i nastawiona jedynie na zarobek, to może sobie grać, gdzie jej się rzewnie podoba, ale ta samo jasne jest to, że to raczej teatr będzie służył sklepowi, żeby ściągnąć kupujących, a nie odwrotnie.

Potwierdzają ten fakt ci, którzy oglądali tam już tak zwane czytanie sztuki, które jakiś czas temu odbyło się  w przestrzeni przeznaczonej do konsumpcji i z ich relacji wiem, że zwykli zakupowicze, którzy akurat z dziećmi przeżuwali kęsy Big Maców, byli raczej zniesmaczeni, że ktoś między deser a danie główne próbował im wcisnąć kawałek “kultury”.

Wydaje mi się, że taki mariaż gdzie scena jest mieszana z konsumpcją powoduje ciężką niestrawność – zarówno żołądkową, jak i duchową.

Amen

 

scena

scena

1. miejsce gry aktorów w teatrze, oddzielone od widowni kurtyną;
2. część utworu dramatycznego;
3. teatr, działalność teatralna;
4. potocznie: awantura, ostra wymiana zdań
sjp.pl/scena

 

Scena

Scena – przestrzeń (podwyższenie) w budynku teatralnym przeznaczona do wystawiania utworów, usytuowana powyżej widowni i oddzielona od niej kurtyną, odpowiednio wyposażona pod względem technicznym, stanowiąca miejsce gry aktorów.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Scena
_
______________________________________________________________________
#teatr