Samozwańczych proroków coraz więcej

Samozwańczych proroków coraz więcej – nie szanuję napastliwych misjonarzy, pełnych potępienia wobec każdego odmiennego poglądu na życie.

Irena Czusz napisała krótki, ale bardzo ważny tekst o tym, że wszędzie jest coraz więcej samozwańczych proroków z jedyną słuszną prawdą dotyczącą czego bądź. Coraz więcej wokół nas hejtu, fanatyzmu i pogardy wobec myślących inaczej od nas samych.

Irena ma rację, że zdecydowanie czas na jakąś głębszą refleksję!


Samozwańczych proroków coraz więcej


Samozwańczych proroków coraz więcej

Ciężko rozmawia się z umysłami bezkrytycznymi o nastawieniu fanatycznym wobec głoszonych prawd własnych

Nie lubię być indoktrynowana. Na fb coraz więcej samozwańczych proroków protekcjonalnie traktujących rozmówcę. Szanuję katolików, jak i ateistów, ale nie szanuję napastliwych misjonarzy, pełnych potępienia wobec każdego odmiennego poglądu na życie.

Tam gdzie dominuje jakaś ideologia i pojawią się fanatycy, tam dochodzi do zbrodni. Dość często ideologia lub religia ma usprawiedliwić przemoc i okrucieństwo. Każda religia wprowadzana ogniem i mieczem ma na swym koncie ofiary. Nie ateiści są potworami, jak sądzą niektórzy ludzie wiary, ale osobnicy o skrajnych poglądach, którzy uważają, że mają prawo narzucać je innym… siłą.

Człowiek, który wierzy w swoją nieomylność jest równie niebezpieczny, jak ten, który w nic nie wierzy i nie uznaje żadnej moralności.

Problem zaczyna się wtedy, gdy radykalne jednostki uznają, że są lepsze od innych i dadzą sobie prawo do decydowania o życiu całego społeczeństwa.

Nawet najpiękniejszych idei nie można narzucać siłą. Można dawać przykład. Pewien człowiek, żyjący dwa tysiące lat temu, coś o tym wiedział, dlatego tylu ludzi poszło za nim.

Może czas dla nas wszystkich na głębszą refleksję?

Irena Czusz
https://www.facebook.com/iszunia/posts/10214749725763754

prorok, 

religiozn. charyzmatyczny nauczyciel rel. uznany przez wspólnotę rel. za przewodnika duchowego, powołanego przez Boga do głoszenia i interpretowania woli boskiej oraz przepowiadania przyszłości;