Samotność jest gorsza od nałogów

Samotność jest gorsza od nałogów – Z badań wynika, że palenie, alkohol i nadwaga nie są tak niebezpieczne dla zdrowia, jak samotność.

Poniższy antyporadnik, jak pozostać samotnym, moim zdaniem do końca nie jest prawdziwy, albowiem w jednym wypadku – kiedy przygarniasz sobie kota, być może stajesz się mniej atrakcyjny dla niektórych kobiet, ale kot daje tyle szczęścia, że przy nim nigdy nie będziesz czuł się samotny.
Ale poza tym wydaje mi się, że to prawda, że samotność jest gorsza od nałogów.

Tekst czytelny na komórce:
https://www.facebook.com/grzegorz.kempinsky/posts/10219764177869362

Samotność jest gorsza od nałogów

Samotność jest gorsza od nałogów

Trzy gwarantowane sposoby na samotność do końca życia

Z badań wynika, że palenie, alkohol i nadwaga nie są tak niebezpieczne dla zdrowia, jak samotność. Izolacja społeczna może wywołać zawał serca, udar a nawet choroby onkologiczne. Nikt nie jest się w stanie przed tym uchronić, w tym osoby towarzyskie.

Analiza danych 180 tysięcy osób wykazała, że niski poziom interakcji społecznych zwiększa ryzyko udaru mózgu o 32%, a choroby wieńcowej – o 29%. Oznacza to, że o prawie jedną trzecią zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń sercowo-naczyniowych. Ponadto u samotnych osób odporność jest słabsza i częściej łapią one infekcje.

Ludzie, którzy nie pozostają w związku małżeńskim i nie utrzymują regularnych kontaktów z przyjaciółmi i rodziną, są o 15% bardziej narażeni na śmierć z powodu raka. Amerykańscy naukowcy sugerują, że jest to spowodowane zaburzoną produkcją niektórych hormonów. Przynajmniej u szarych szczurów (głównych organizmów modelowych w neurobiologii i fizjologii) działa właśnie ten mechanizm. W osobnych klatkach bez krewniaków gryzonie szybko chorowały na nowotwór i umierały.

1. Przygarnij kota

Brytyjscy naukowcy obliczyli, że zatwardziali kawalerowie po 65 roku życia cierpią na demencję starczą o 42% częściej niż żonaci lub osoby pozostające w stałym związku.

Tymczasem szansa na zbudowanie życia osobistego jest związana od razu z kilkoma nawykami. Jeden z nich – co nie powinno być zaskoczeniem – to wybór zwierzęcia domowego.

Amerykańscy naukowcy twierdzą, że kobiety uważają miłośników kotów za bardziej wrażliwych, ale mniej męskich i dlatego nie nadających się do poważnego związku. Podczas eksperymentu naukowcy poprosili około półtora tysiąca uczestniczek w wieku od 18 do 24 lat o ocenę mężczyzn na podstawie zdjęć. Pojawienie się kota w kadrze natychmiast zmniejszyło ich atrakcyjność – efekt ten był szczególnie wyraźny wśród miłośniczek psów.

Jeśli chodzi o panów preferujących psy, zwykle odnoszą oni większe sukcesy w miłości. Francuscy naukowcy ustalili, że kobiety chętniej zostawiały swój numer telefonu przechodniowi z psem na smyczy niż mężczyznom bez pupila – 28,3% wobec 9,2%.

2. Naucz się palić

Brytyjscy genetycy ustalili, że palacze często czują się samotni, nawet jeśli faktycznie tak nie jest. Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące genomów prawie miliona osób, zwracając szczególną uwagę na niektóre sekcje DNA. Okazało się, że kilka polimorfizmów pojedynczych nukleotydów wpływa jednocześnie na rozwój uzależnienia od tytoniu i pojawienie się poczucia samotności. Związek przyczynowy działa na dwa sposoby: palenie sprawia, że czujesz się wyrzutkiem, a tym samym często sięgasz po papierosa.

Zdaniem genetyków działa tu taki sam mechanizm, jak w przypadku rozwoju depresji wywołanej uzależnieniem od tytoniu: nikotyna działa na receptory acetylocholinowe, a następnie na syntezę dopaminy i serotoniny.

Co ciekawe, na poziomie DNA nie znaleziono związku między samotnością a alkoholizmem.

3. Wzbogać się

Prawdopodobieństwo samotności, a tym samym problemów zdrowotnych jest wyższe w przypadku osób, które dążą przede wszystkim do wzbogacenia się. Amerykańscy naukowcy udowodnili, że potrzebie zbicia majątku często towarzyszy izolacja społeczna. Nadmierne uzależnienie od pracy, ciągły pośpiech i stres – w rezultacie rzadsze utrzymywanie kontaktów z przyjaciółmi i rodziną.

Badacze zadali 345 ochotnikom pytania dotyczące dochodów, stanu emocjonalnego i czasu spędzanego z bliskimi. Okazało się, że koncentracja na zarobkach prowadzi do braku kontaktów i częstego poczucia samotności.

Dalsze eksperymenty, w których wzięło udział ponad tysiąc ochotników, potwierdziły wnioski naukowców: wyrażanie siebie poprzez wysokie zarobki zmniejsza liczbę kontaktów i człowiek czuje się odizolowany od świata.

Nie jest łatwo uciec od samotności. Według naukowców z Uniwersytetu Chicagowskiego stan ten zmusza do rozszerzenia granicy osobistej przestrzeni i przeszkadza w zbliżeniu się do innych ludzi.


#samotność