Sałatka z tuńczyka

Sałatka z tuńczyka w tym wydaniu, jest moim autorskim przepisem, który wymyśliłem będąc na planie filmu Tomka Lengrena w latach 80 ubiegłego stulecia

 

sałatka z tuńczyka 3Mieszkałem wtedy w słynnym Hotelu Forum w Warszawie i trafiła mi się bardzo niedobra sałatka z tuńczyka w ich restauracji. 

Nie pamiętam już dokładnie, co w niej było, ale pamiętam, że smak psuł niesamowicie seler liściasty. (Jedna z niewielu rzeczy, jakich po prostu nie lubię, mimo, że wielokrotnie próbowałem się do niej przekonać)

Siedziałem więc w Forum i myślałem, co według mojego smaku idzie w parze w tuńczykiem i nagle wpadłem na odpowiedź: ANANAS!

Dzisiaj to wręcz banalne i pospolite, ale w czasach, kiedy ananasy były tylko czasami w Pewexach, było to odkrycie wręcz przełomowe.

Tak powstała ta oto sałatka, która tak się spodobała mojej familii, że jest nieodłącznym elementem każdego świątecznego stołu, zarówno Bożonarodzeniowego, jak Wielkanocnego, a czasami nawet Sylwestrowego.

A po cichu i na ucho mogę Wam powiedzieć, że ta sałatka gości na moim stole także w dni powszednie i często robię sobie z nią kanapki do pracy.

SAŁATKA Z TUŃCZYKA A’LA KEMPINSKY (6 osób)

sałatka-z-tunczyka2

2 puszki tuńczyka w kawałkach w sosie własnym

1 puszka słodkiej kukurydzy

1 puszka ananasa w kawałkach

3 łyżki stołowe majonezu

sok z połowy wyciśniętej cytryny

sól do smaku

sproszkowana słodka papryka do dekoracji

 

1. Wszystkie składniki wymieszać w półmisku.

2. Udekorować papryką (na Święta Wielkanocne dekoruję też rzeżuchą)

Gotowe.

SMACZNEGO!!!

 

Tomasz Lengren:
Reżyser, scenarzysta, aktor i scenograf. Absolwent wydziału architektury wnętrz ASP w Warszawie (1972). Wykładowca w łódzkiej PWSFTviT. Syn grafika Zbigniewa Lengrena. Zmarły 2008. 07. 09
https://filmpolski.pl/fp/index.php?osoba=111718

 

Hotel Forum:
Był jednym z pierwszych wysokościowców w powojennej Warszawie (drugim budynkiem po Pałacu Kultury i Nauki, który przekroczył wysokość 100 m) i obok hotelu Victoria jednym z pierwszych hoteli o zachodnim standardzie w PRL.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Novotel_Warszawa_Centrum

sałatka hotel forum

____________________________________________________________________________
#kulinaria #sałatka