Ryż smażony z warzywami i jajkiem

Ryż smażony z warzywami i jajkiem – chińszczyzna, kiedy jest najprostsza i najsmaczniejsza. Znakomita zarówno na obiad, jak na kolację.

Ryż smażony z warzywami i jajkiem to świetne danie, które jest fenomenalne samo w sobie, jako danie główne, ale może też z powodzeniem służyć, jako dodatek np. do mięs.

 

Ryż smażony z warzywami i jajkiem

 

Ryż smażony z warzywami i jajkiem (4 osoby)

2 torebki, a 100 g ryżu basmati

1 pęczek dymki

1 czerwona papryka

100 g mrożonego, zielonego groszku

1 puszka kiełków fasoli mung

2 jajka

3 łyżki stołowe słodkiego sosu chili

ciemny sos sojowy

1. Gotujemy ryż w nieosolonej wodzie. Odsączamy i czekamy aż wystygnie.

2. Kroimy drobno dymkę, a czerwoną paprykę na słupki, a potem w drobną kostkę. Odsączamy kiełki fasoli.

3. Na bardzo gorącym oleju, najlepiej w woku, ale może także być na dużej głębokiej patelni, szklimy dymkę, dorzucamy paprykę i chwilę smażymy, dorzucamy 100 g zielonego, mrożonego groszku i smażymy, aż będzie ciepły. Dorzucamy kiełki fasoli i wszystko jeszcze chwilę smażymy.

4. Dorzucamy ryż i smażymy dalej intensywnie mieszając. Podlewamy sosem chili i sosem sojowym.

5. Kiedy składniki będą już dokładnie wymieszane, odgarniamy ryż na boki i na patelnię w środku wbijamy dwa jaja. Smażymy mieszając je, aż się zetną.

6. Wszystko dokładnie mieszamy i danie gotowe!

Oczywiście, jeżeli macie jakieś inne ulubione warzywa, to także się nadają. Nie ma tu reguły i każdy smaży to co chce.

SMACZNEGO!!!

Kuchnia chińska

Kuchnia chińska – zbiorcza nazwa wszystkich zwyczajów kulinarnych ludów mieszkających w Chinach, a często również w innych krajach wschodniej i południowo-wschodniej Azji.

Geograficzne odmiany kuchni chińskiej

Mimo wielu cech wspólnych (np. duża ilość warzyw), między regionami Chin występują bardzo duże różnice pod względem używanych składników, przypraw oraz sposobów przyrządzania. Wyróżnić można różne odmiany kuchni chińskiej:

  • pekińska – kuchnia północnych Chin, oparta na tradycjach kulinarnych prowincji Hebei i Szantung. Podstawą pożywienia są pszenne bułeczki gotowane na parze oraz makaron. Dania z ryżu należą do rzadkości. Duży wpływ na kuchnię tego regionu mieli w przeszłości Mongołowie, wprowadzając dania mięsne, opiekane na rożnie i smażone.
  • kantońska – kuchnia południowych Chin (okolic Kantonu oraz Hongkongu), najbardziej znana na Zachodzie, używająca głównie ryżu i drobno posiekanych składników szybko smażonych na woku. W morskich regionach Chin dominują potrawy z ryb i owoców morza.
  • szanghajska – kuchnia wschodnich Chin (miasta SzanghajSuzhouHangzhou i Nankin, charakteryzująca się słodkim smakiem (brązowy cukier dodaje się często do dań mięsnych). Słynie z ryb i owoców morza.
  • syczuańska – kuchnia Chin zachodnich, oparta na wołowinie, bardzo pikantna. Słynie z potraw wędzonych.
  • hunańska – kuchnia regionów centralnych, położonych wzdłuż rzeki Jangcy, ryżowego zagłębia Chin. Bardzo pikantna.
  • fukieńska – kuchnia południowo-wschodnich Chin, znanych z najlepszego sosu sojowego, pierożków i wielkiej różnorodności zup
  • sinciang – kuchnia północno-zachodnich Chin, najbardziej odmienna, w której widoczne są wpływy Azji Środkowej. Nie ma tam ryżu, więc używane są różne zboża. W niektórych regionach tej części kraju dominuje islam, nie je się tam zatem popularnej na południu wieprzowiny. Stosuje się gotowanie na wolnym ogniu w glinianym garnku.
  • nyonya – odmiana kuchni chińskiej spotykana w Malezji i Singapurze, będąca skrzyżowaniem upodobań chińskich i malajskich
  • chaozhou – kuchnia regionu Chaoshan w prowincji Guangdong, słynąca z owoców morza i delikatnych, wykwintnych dań

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kuchnia_chi%C5%84ska


#kuchniachińska #smażonyryż