Rybilizm – deficyt intelektualny

Rybilizm – deficyt intelektualny: Ta forma deficytu intelektualnego przejawia się niepowstrzymanym dążeniem osoby nim dotkniętej do upodobnienia się do ryby,  a konkretnie do określonego gatunku, zwanego potocznie glonojadami.

 

 

 

Słownik pojęć niedowyjaśnionych. Hasło na “R” – rybilizm

 

Rybilizm - deficyt intelektualnyNiepełnosprawność intelektualna w stopniu lekkim, średnim i ciężkim.

 

Ta forma deficytu intelektualnego przejawia się niepowstrzymanym dążeniem osoby nim dotkniętej do upodobnienia się do ryby,  a konkretnie do określonego gatunku, zwanego potocznie glonojadami.

 

Do niedawna uznawano, iż ta niepełnosprawność związana jest nierozerwalnie z płcią i dotyczy wyłącznie kobiet. Obecnie dowiedziono, że w tym, i podobnych schorzeniach psychicznych, płeć ma znaczenie drugorzędne.

 

Rybilizm  w stopniu lekkim ma postać charakterystycznego tiku nerwowego, który zmusza, dotkniętego nim osobnika, do układania ust w tzw. „rybi pyszczek” za każdym razem, gdy kierowany jest na niego obiektyw aparatu fotograficznego. W 40% przypadków przebadanych klinicznie rybilizm w stopniu lekkim, zanika w trakcie procesu dojrzewania.

 

W 30%  przypadków przekształca się w rybilizm w stopniu średnim, gdy tik nerwowy przemienia się w stały układ ust.

 

W rosnącej lawinowo grupie dotkniętych tym deficytem intelektualnym, stwierdza się rybilizm w stopniu ciężkim. Dotknięci nim, by jak najbardziej upodobnić się do glonojadów, wszelkimi metodami tzw. „medycyny estetycznej” powiększają sobie usta.

 

Do chwili obecnej nie opracowano żadnej metody leczenia rybilizmu w stopniu średnim i ciężkim.

 


https://wojciechmaciej.blogspot.com/2016/06/sownik-pojec-niedowyjasnionych-haso-na.html

 

Ten tekst jest z cyklu „myśli spod kopuły” Wojciecha Hübnera, który jest moim stałym felietonistą i który jak nikt inny potrafi w kilku prostych słowach ująć tak wiele.

 

 

 

 

Wojciech Maciej Hübner

Wojciech Maciej HübnerWojciech Maciej Hübner urodził się 11 stycznia 1964 roku w Łodzi. W 1983 roku zajął II miejsce w XXIV Łódzkiej Wiośnie Poetów. Autor tekstów piosenek do spektaklu «Przyjaciel Wesołego Diabła» według Kornela Makuszyńskiego w reżyserii Józefa Zbiróga (Teatr Nowy w Łodzi 1984). Publikował swoje wiersze w «Ziemi Kaliskiej», na antenie Łódzkiej Rozgłośni Polskiego Radia, w internecie. Współpracuje jako autor tekstów piosenek z Chórem UTW w Łodzi. Działa w grupie wolontariatu AktywniPlus.

 

https://www.facebook.com/wojciech.hubner.5?fref=ts

 


#selfie