Ryba po japońsku lepsza od tej po grecku

Ryba po japońsku jest moim zdaniem nawet lepsza od tej po grecku, charakteryzuje ją słodkokwaśny smak i prostota, oraz szybkość w przyrządzaniu.

Ryba po japońsku była hitem mojego tegorocznego stołu wigilijnego i na pewno wejdzie w kanon moich wigilijnych potraw, ale nadaje się równie dobrze na Sylwestra, na inne święta, imieniny i urodziny, jak i na co dzień.

 

Ryba po japońsku nie ma co prawda nic wspólnego z kuchnią japońską, oprócz tego, że w kuchni japońskiej używa się dużo ryb, ale niemniej jest wspaniałym daniem zarówno na świąteczne, jak i codzienne stoły.

 

 

 

 

 

 

Ryba po japońsku

1 kg mrożonej morskiej ryby białej (mrożonej, bo kiedy zamarynowana jest w tym ostrym sosie, nikt i tak nie odróżni jej od świeżej. Ja polecam Mirunę)

1 słoik papryki konserwowej

1 słoik ogórków konserwowych

4 cebule

 

Zalewa:

2 szklanki wody

1/2 szklanki oleju

1 słoik a 200 g przecieru pomidorowego

4 łyżki stołowe keczupu

4 łyżki stołowe cukru

4 łyżki stołowe octu

 

 

1. Rybę kroimy na małe kawałki – mniej więcej 5-8 cm szerokości, lekko solimy i panierujemy w mące, jajku i bułce tartej, po czym smażymy je na złoto.

 

2. Cebulę kroimy w półtalarki i szklimy na oleju, po czym dodajemy do nich ogórka i paprykę pokrojone w cienkie słupki. chwilę dusimy i odstawiamy.

 

3. Wodę, olej, ocet, przecier pomidorowy, keczup i cukier zagotowujemy razem, aż składniki się połączą i odstawiamy do wystygnięcia.

 

4. W dużym naczyniu rozkładamy rybę, przykrywamy warzywami i zalewamy zalewą.

 

5. Odstawiamy do lodówki.

 

 

Gotowe.

 

Ryba po japońsku smakuje najlepiej kiedy smaki się przegryzą, czyli im dłużej stoi, tym lepiej.

 

SMACZNEGO!!!

 

 

Kuchnia japońska

Dla kuchni japońskiej charakterystyczne jest użycie ryb (jedzonych także na surowo), rozmaitych owoców morza, w tym wodorostów oraz warzyw. Popularne są zupy gotowane bezpośrednio na stole, w specjalnym garnku podgrzewanym dawniej węglem drzewnym, a obecnie gazem, a także jedzenie zanurzanych we wrzątku mięs, ryb i warzyw.

 

Japończycy jedzą pałeczkami. Nakrywając do stołu, po lewej stronie stawiają miseczkę z ryżem, po prawej – z zupą. Pałeczki leżą równolegle przed nimi. Zupę pije się prosto z miseczki, do innych talerzy sięga się pałeczkami. Przed rozpoczęciem jedzenia, w momencie otrzymywania dań mówi się po japońsku: “Itadakimasu”, a dziękując po spożyciu posiłku: “Gochisō-sama deshita”.

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kuchnia_japo%C5%84ska


#przepiskulinarny