Radiowy Festiwal Teatralny
Radiowy Festiwal Teatralny – Nowy festiwal: RFT – MONODRAM odbędzie się w Studio Radiowym im. Tadeusza Nalepy w Rzeszowie w dniach 23-26 marca 2023 roku.
W Polskim Radio Rzeszów powstaje nowy Radiowy Festiwal Teatralny MONODRAM – Wizją Festiwalu jest poszukiwanie małych, kameralnych form teatralnych, w których słowo stanowi podstawową materię struktury spektaklu. Jesteśmy przekonani, że to słowo właśnie ma moc kreowania świata, a więc jest kluczem do „teatru wyobraźni” jakim jest słuchowisko radiowe. Ponadto poprzez specyficzną technologicznie formułę festiwalu, pragniemy otworzyć nowe pole poszukiwań dla twórców żywego teatru, nadać spektaklom nowe, autonomiczne formy, tak by zaprezentować je nowej widowni, zarówno w formie radiowej jak i w cyfrowej przestrzeni dostępnej publiczności, która w ten sposób może poznać i docenić moc teatralnej wypowiedzi.
Radiowy Festiwal Teatralny
GENEZA FESTIWALU
W niedzielę, 24 kwietnia 2016 roku, w studio radiowym Polskiego Radia Rzeszów, miał miejsce spektakl inaugurujący Scenę Teatralną Polskiego Radia Rzeszów. Wystąpiła Wioleta Komar z monodramem „Diva”. Spektaklem tym zapoczątkowała nową formułę programową rozgłośni. W ostatnią niedzielę miesiąca, od września do czerwca, Studio Koncertowe im. Tadeusza Nalepy gości artystów ze spektaklami małych form w ramach Sceny Teatralnej.
Każdy spektakl jest transmitowany na antenie oraz streamingowany na naszym kanale YouTube oraz Facebooku. Około 10. spektakli w sezonie teatralnym. Jest to możliwe gdyż Studio, od strony technicznej (park oświetleniowy, nagłośnienie, multimedia), jest przygotowane do przyjęcia małych zespołów teatralnych, jak i do bezpośrednich transmisji w wysokiej jakości.
Spektakle odbywają się z udziałem publiczności. Widownia, wielkości niejednej profesjonalnej sceny kameralnej, może pomieścić od 80 do 100 widzów, w zależności od wymogów technicznych wystawianego spektaklu.
Formuła zapoczątkowana 6 lat temu cieszy się dużą popularnością. W ramach Sceny Teatralnej występowali między innymi Jerzy Trela, Jan Nowicki, Adrianna Biedrzyńska, Cezary Morawski, Jerzy Zelnik, Przemysław Tejkowski, Anna Polony, Robert Grudzień, Krzysztof Wakuliński, Dariusz Kordek, Edward Kiejzik, Adam Woronowicz czy Ewa Dałkowska.
Wydaje się, że naturalną koleją rzeczy jest, aby po 7 sezonach zainaugurować przegląd spektakli małych form teatralnych w formule festiwalu.
Wizją Festiwalu jest upowszechnienie młodej dramaturgii polskiej w kameralnych formach.
W ostatnich latach na każdy gdyński konkurs dramaturgiczny wpływa kilkaset współczesnych tekstów scenicznych. Nawet te, które mają kameralną formę często formę monodramu, a ich wystawienie nie jest kosztowne, nie trafiają na sceniczne deski. A co najmniej kilka na to zasługuje. Pragniemy, aby zrealizowane spektakle trafiały do festiwalowego konkursu, a nagrodzone na tradycyjną teatralną scenę.
Poprzez specyficzną technologicznie formułę festiwalu pragniemy otworzyć nowe pole poszukiwań dla twórców żywego teatru, nadać spektaklom nowe autonomiczne formy, tak by zaprezentować je nowej widowni, zarówno w formie radiowej jak i w cyfrowej przestrzeni dostępnej publiczności, która w ten sposób może poznać i docenić moc teatralnej wypowiedzi.
A zatem misją Festiwalu jest:
- Realizacja misji publicznej poprzez poszerzenie oferty kulturalnej o prezentację na antenie i poprzez nośniki audiowizualne małych form teatralnych, opartych głównie na „sztuce słowa” oraz Inspirowanie twórców „teatru małych form”, jak również zainicjowanie dyskusji o tradycji i najnowszych trendach w sztuce radiowej.
- poszukiwanie małych form teatralnych, w których słowo stanowi podstawową materię struktury spektaklu. Organizator pozostaje w przekonaniu, że to słowo właśnie ma moc kreowania świata, a więc jest kluczem do „teatru wyobraźni” jakim jest słuchowisko radiowe. Wydaje się to szczególnie istotne dziś, kiedy teatr poddany tendencjom dekompozycji i przekształceń odbiera często słowu znaczącą rolę w komunikowaniu się i budowaniu rzeczywistości scenicznej, czyniąc z procesu mówienia manifestację dźwięku, czy swoisty rodzaj partytury i eksperymentów językowych.
Celem natomiast:
- prezentacja przedstawień małych form teatralnych, monodramów, opartych głównie na sztuce słowa
- prezentacja utrwalonych/nagranych/zarchiwizowanych spektakli na antenie radiowej oraz w streamingu
- organizacja spotkań z twórcami w celu popularyzacji sztuki teatralnej za pomocą transmisji radiowych i internetowych
- wyłonienie przez JURY FESTIWALU oceniającego spektakle prezentowane w studiu radiowym najlepszego spektaklu w ramach KONKURSU
- Przyznanie przez widzów Nagrody Publiczności dla najlepszego spektaklu
Radiowy Festiwal Teatralny RFT – MONODRAM w Studio Radiowym im. Tadeusza Nalepy w Rzeszowie odbędzie się w dniach 23-26 marca 2023 roku.
https://radio.rzeszow.pl/wiadomosci/ruszaja-zgloszenia-konkursowe-do
#Radio #Teatr #Fetsiwal