Rada klakierów

Wiesław Bełz dodał bardzo ciekawy wpis na Facebooku o tym, że pani Minister Kultury powołała radę organizacji pozarządowych. Najciekawszy jest sposób powoływania jej członków – Klakierów i potakiwaczy mamy już jednak w naszym kraju dosyć.

 

klakierówJak zawsze w Polsce mamy do czynienia ze skrajnym kolesiostwem i załatwianiem czegoś za coś.

W 100% zgadzam się z Wiesiem, że jeżeli taki twór miałby mieć jakikolwiek sens to powoływani powinni być jedynie ludzie rekomendowani przez środowisko organizacji pozarządowych.

Klakierów i potakiwaczy mamy już w naszym kraju wystarczająco dużo, więc cała ta historia wygląda na jeszcze jeden sztuczny twór, który ma za zadanie legalizować korupcję, przytakiwać i być wygodnym organem, na który można się powoływać, czyli następnym narzędziem dyktatury demokracji, jak to ma miejsce przy ustawionych konkursach na dyrektorów instytucji publicznych,

Na papierze i wypowiedziach w mediach znakomicie wygląda, w praktyce ma jednak za zadanie jedynie przyklepywać decyzje ministra i jej klakierów.

 

IDZIE NOWE?

Minister kultury, Małgorzata Omilanowska powołała radę organizacji pozarządowych!

Idą zmiany w kulturze?

Nie za bardzo!
. Pani minister będzie powoływała …potakiwaczy, klakierów, “sprawdzonych” współpracowników, osoby zarekomendowane przez krąg podwładnych. Nie miejmy złudzeń. Tak to działa!

. Powinien powstać SEJMIK LUDZI KULTURY, mający swą niezależność i swój własny głos! Gdzie tytułem uczestnictwa będzie r-e-k-o-m-e-n-d-a-c-j-a środowiska, mandat uzyskany z rąk ludzi działających w różnych obszarach kultury (menedżerowie instytucji i firm prywatnych, animatorzy, artyści, ludzie teatru, muzealnicy, reprezentanci stowarzyszeń i fundacji…).


. To jest właściwa droga, na miarę czasów!


Rady “przy władcy” powoływano na początku XX wieku (duma przy carze) – zwiastowały odwrót absolutyzmu i początki demokracji.


Tamtą epokę mamy już dawno za sobą!


/WBełz/
https://www.facebook.com/MenedzerowieKultury/photos/
a.664774813533516.1073741826.330031447007856/1019717811372546/?type=1

 

Synonimy do słowa klakier:

brązownik, chorągiewka na dachu, chorągiewka na wietrze, chwalca, cmokier, czciciel, dworak, fagas,gloryfikator, hagiograf, kameleon, komplemenciarz, komplemencista, konformista, kurek na kościele,laurkopisarz, lizus, lokaj, lokajczyk, nadskakiwacz, oportunista, pachołek, panegirysta, parobek, piewca, płaz,pochlebca, podlizuch, podlizywacz, podnóżek, potakiewicz, potakiwacz, proteusz, przydupas, serwilista, sługus,służalcza dusza, służalec, szaweł, wasal, wazelina, wazeliniarz, wielbiciel,

_______________________________________________________________________________
#kultura