Pycha poprzedza upadek

W dobie, kiedy wszyscy znają się na wszystkim i są ekspertami od wszystkiego, warto przypomnieć, że pycha poprzedza upadek.

Z ogromną trudnością znoszę czasy, w których zdolni sportowcy stają się ekspertami od gotowania, kucharskie gwiazdy wypowiadają się autorytarnie na temat sportu, znani politycy próbują nam wmówić, że znają się na literaturze, a nobliści za wszelką cenę chcą się stać politycznymi autorytetami.
Dlatego być może warto przypomnieć im wszystkim, że celebryctwo dewaluuję prawdziwą wiedzę, a pycha poprzedza upadek.

 

Dzisiaj więc ku przestrodze tym, którym pycha zawróciła w głowie, dedykuję opowiadanie Sławomira Mrożka:

 

 

Pycha poprzedza upadek

 

 

“NOBEL”

Przyjechał do nas poeta, laureat nagrody Nobla, na spotkanie z publicznością. Wielki to był zaszczyt, bo poeta wielki, a nasze miasteczko małe. Wiec przemówienia były liczne i orkiestra na powitanie, a potem bankiet w sali przybranej kwiatami.

 

Podczas bankietu laureat odczuł potrzebę, żeby wyjść do toalety i wyszedł. Jakoś długo nie wracał. Wreszcie burmistrz poszedł tam osobiście, żeby zobaczyć, czy przypadkiem nie zasłabł.

 

W przedsionku zastał babcie klozetowa i laureata.

 

– Ja go nie wpuszczę! – zawołała babcia klozetowa do burmistrza. – On nie ma drobnych na wstęp.

 

– Ależ babciu, on ma Nobla.

 

– Właśnie sam mi to powiedział. Ja bym go wpuściła nawet bez opłaty, starszy człowiek to litość mam. Ale kiedy się przyznał, że ma tę chorobę, nie wpuszczę go za nic! Po co, żeby mi klientów pozarażał? Jak ma Nobla to niech się leczy, a nie chodzi po przyzwoitych toaletach.

 

Nie było rady na babcie i laureat musiał pójść w krzaki. Mówił, Że to nic nie szkodzi, ale chyba był obrażony.

 

Kiedy wyjechał, wymówiono babci posadę. Teraz pracuje w toalecie młody człowiek z uniwersyteckim wykształceniem, oczytany, wie co to Nobel. Tylko nie wiadomo, czy jeszcze kiedy jakiś Nobel do nas przyjedzie.

 

[Tygodnik Powszechny, 3.12.1991]

 

 

Pycha 

Pycha – pojęcie i postawa człowieka, charakteryzująca się nadmierną wiarą we własną wartość i możliwości, a także wyniosłością. Człowiek pyszny ma nadmiernie wysoką samoocenę oraz mniemanie o sobie. Gdy jest wyniosły, towarzyszy mu zazwyczaj agresja.

 

W wielu przypadkach pycha oraz wyniosłość są spowodowane wysokimi osiągnięciami we własnym życiu lub niepowodzeniami w czyimś życiu.

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Pycha


#Nobel