Przypowieść o wadach i zaletach

Przypowieść o wadach i zaletach – Piękna i mądra chińska przypowieść o tym, że w życiu nie zawsze jest to oczywiste, co jest wadą, a co zaletą.

Ta przypowieść o wadach i zaletach powinna skłonić cię do refleksji nad tym, jak oceniasz świat.

 

 

 

Przypowieść o wadach i zaletach

 

 

 

Przypowieść o wadach i zaletach

Pewna stara chińska kobieta miała dwa wielkie dzbany na wodę i nosiła je na drążkach powieszonych na ramionach. Jeden z dzbanów miał pęknięcie, natomiast drugi był bez wady i zawsze utrzymał pełną porcję wody. Po długiej drodze od rzeki do domu starej kobiety jeden z dzbanów był zawsze do połowy pusty. To trwało całe dwa lata, a stara kobieta przynosiła do domu zawsze tylko jeden dzban pełen wody.

 

Dobry dzban był oczywiście zawsze dumny ze swojego wyczynu. Biedny pęknięty dzban za swoją wadę bardzo się wstydził i bardzo go to trapiło, że potrafił wykonać tylko połowę tego, do czego był przeznaczony.

 

Po dwu latach, które wydawały mu się straszne, rzekł do kobiety:

 

„Bardzo się wstydzę za swoje pęknięcie, gdyż z niego wycieka woda po całej drodze do Twojego domu”.

 

Stara kobieta uśmiechnęła się.

 

„Nie zauważyłeś, że na Twojej stronie drogi kwitną kwiaty a na drugiej stronie nie?

 

Zasiałam na Twojej stronie nasionka, gdyż wiedziałam o Twoim pęknięciu i w ten sposób za każdym razem, gdy wracamy do domu, podlewałeś je. Przez całe dwa lata mogłam zrywać te piękne kwiaty i przyozdabiać nimi stół. Gdybyś nie był takim, to piękno by nie istniało i nie zdobiło naszego domu”.

 

Każdy z nas ma swoje wady, ale to właśnie one czynią nasze życie interesującym i wartościowym. Powinniśmy każdego człowieka przyjmować takim, jakim jest i akceptować go w pełnej jego istocie, z jego „wadami” i „zaletami”. Są to tylko nasze interpretacje, więc, zamiast oceniać, nauczmy się kochać i akceptować, przyjmować wszystko takie, jakie jest.

 

Autor nieznany

 

https://dobrewiadomosci.net.pl/46331-mt0009-przypowiesc-o-dzbanie/


#wady #zalety