Przekręt publicznej kasy

Sposobów na przekręt publicznych pieniędzy jest, jak się okazuje bardzo wiele, ale ostatni wyczyn przodującego w tej dziedzinie dyrektora przekracza już szczyty bezczelności.

przekrętOtóż ten mistrz kreatywnej księgowości i barterowej wymiany reżyserii między zakumplowanymi dyrektorami, ostatnio dostał do zrobienia chałturę zagranicą w jego ulubionym teatrze wymiany wzajemnych usług, który de facto teatrem nie jest, a raczej czymś, co w Polsce nazwalibyśmy domem kultury.

Nie ważny jednak jest status owego przybytku dla naszego samozwańczego mistrza reżyserii, albowiem ów dom kultury płaci i to całkiem nieźle w twardej walucie, jaką jest euro.

Dotychczas wszystko jest w jak najlepszym porządku – niech sobie ów wirtuoz reżyseruje gdzie chce, ale następna odsłona tej komedii jest już niestety szczytem tupetu.

Przeto nasz direttore stwierdził, że albo kurs euro jest za niski, albo że gaża za mała, jakkolwiekby nie było postanowił zaoszczędzić kilka groszy, a nawet dodatkowo zarobić, albowiem udał się do urzędu, który nadzoruje jego teatr w celu uzyskania delegacji na swój wyjazd-wycieczkę-na saksy po pretekstem rzekomej koprodukcji między swoim teatrem, a opisywanym domem kultury.

Przekręt to przedni i wielowymiarowy, bo doszły też słuchy, że za swoją zagraniczną chałturkę, której “pokazy” odbyły się także w jednostce, której dyrektoruje wziął także następną gaże – tym razem w złotówkach.

Ale jak widać to wszystko było mało i wymyślił sobie ów błyskotliwy mistrz kreatywnej rachuby, że polski podatnik zapłaci też za jego bilet i utrzymanie na wyjeździe.

No włos na tyłku się jeży na samą myśl bezczelności i barku wstydu, jaki trzeba mieć, żeby nie tylko wpaść na taki pomysł, ale także próbować go przeprowadzić.

Wieść gminna niesie, że było to jednak przekręt nieudany, bo ktoś w urzędzie wykazał się zdrowym rozsądkiem i zakwestionował zasadność owej delegacji. Pewności jednak w tej mierze nie mamy i mieć nie będziemy, albowiem wszystkie tego typu informacje, a w szczególności pomysły na przekręt zamiast spotykać się z ostracyzmem urzędników i dyskwalifikację na jakiekolwiek kierownicze stanowiska niestety spotykają się jedynie ze zmową milczenia.

Po prostu wstydu brak….

Amen

przekręt

przekręt
potocznie: oszustwo lub nadużycie, zwłaszcza finansowe
https://sjp.pl/przekr%EAt

Synonimy do słowa przekręt:

afera, aferka, bałamuctwo, blaga, broń, chwyt, ciemny interes, cygaństwo, defraudacja, fałsz, fortel, geszeft,gierki, granda, gry, haczyk, hochsztaplerka, hochsztaplerstwo, intryga, kanciarstwo, kancik, kant, kłamstwo,kombinacja, kombinacje, kombinatorstwo, kombinowanie, kradzież, kręcenie, krętactwo, krętanina, kruczek,lawirowanie, lewizna, lewy szmal, macherka, macherstwo, machinacja, machinacje, machloja, machlojka,malwersacja, manewr, manipulacja, matactwo, nabieranie, nabijanie w butelkę, nadużycie, nadużycie finansowe, nieczysta sprawa, nieczysty interes, nieprawda, nieuczciwość, okpienie, oszukaństwo, oszustwo,oszwabianie, podejście, podstęp, prawny kruczek, przestępstwo, przestępstwo finansowe, przewalanka, przewał,przewałka, przywłaszczenie, skandal, skok na kasę, sprzeniewierzenie, szacherka, szachrajstwo, szalbierstwo,szarlataństwo, szmucha, sztos, sztuczka, szulerstwo, szwindel, szwindelek, trik, wał, wałek, wyłudzanie,
https://kempinsky.pl/synonim.net/synonim/przekr%C4%99t

PS.
Jak zwykle mój wpis nie ma nic wspólnego z rzeczywistością, a jest jedynie wytworem mojej bujnej wyobraźni. Wszystkie podobieństwa do miejsc, osób i zdarzeń są czysto przypadkowe.


#teatr