Przedpremierowe czytanie

Przedpremierowe czytanie dramatu to nowa formuła Teatru Żelaznego, którą wprowadzamy przed premierą spektaklu “Diwa” z Edytą Herbuś i Małgorzatą Bogdańską.

 

przedpremierowe czytaniePrzedpremierowe czytanie “Diwy” odbędzie się w Teatrze Żelaznym w piątek 15 maja o godzinie 19.00, czyli na dwa tygodnie przed prapremierą polską, która będzie miała miejsce w naszym teatrze w sobotę 30 maja o godzinie 19.00.

W dobie, kiedy coraz modniejsze stały się tak zwane czytania performatywne, których tak między Bogiem a prawdą nikt nie potrafi określić, co tak naprawdę oznaczają, bo ani to gotowy spektakl, ani normalne czytanie i często wygląda to tak, że aktorzy udają jakieś emocje, stają na stołach, krzesłach, albo jeszcze gorzej na głowie, a samo czytanie performatywne nie jest niczym innym, niż zrobienie pseudospektaklu za bardzo tanie pieniądze i moim zdaniem nie spełnia żadnej funkcji oprócz tego, że ładnie wygląda w sprawozdaniach dyrektorskich, Teatr Żelazny postanowił pójść inną drogą i wprowadziliśmy przedpremierowe czytanie.

Przedpremierowe czytanie ma w odróżnieniu do performatywnego bardzo jasno określony cel i ma spełniać konkretne zadanie.

Nasze przedpremierowe czytanie odbywa się bez żadnych skrótów i ma dać widzowi szansę wyobrażenia sobie dramatu, a potem po dosyć krótkim czasie skonfrontowanie tego wrażenia z wizją reżyserską zrealizowaną już w pełnowymiarowym przedstawieniu.

W ten sposób daje przedpremierowe czytanie widzom możliwość podglądania pracy twórczej i przebiegu procesu twórczego.

Po czytaniu rozmawiać będziemy z widzami o tym, jak oni ten dramat widzą, a w którym kierunku my idziemy z premierą.

Wydaje nam się, że takie przedpremierowe czytanie jest dla widza o wiele ciekawsze, niż udawanie, że półprodukt jakim jest performatywne czytanie jest gotowym przedstawieniem i dawanie widzowi możliwości aktywnego udziału w procesie twórczym przedstawienia.

 

 

EDYTA HERBUŚ i MAŁGORZATA BOGDAŃSKA W ŻELAZNYM

PRZEDPREMIEROWE CZYTANIE dramatu Marijany Nola DIWA
w wykonaniu MAŁGORZATY BOGDAŃSKIEJ i EDYTY HERBUŚ
w Teatrze Żelaznym w piątek 15 maja o godzinie 19.00,
czyli na dwa tygodnie przed sceniczną prapremierą polską tego przedstawienia na deskach naszego teatru 30 maja w reżyserii Grzegorza Kempinsky’ego w tej samej obsadzie.

Jeśli przyjdziecie na czytanie, będziecie państwo mieli niepowtarzalną możliwość uczestniczenia w procesie powstawania przedstawienia. Jest to możliwość porównania dramatu w jego pierwotnej formie z interpretacją sceniczną i porozmawiania z twórcami jeszcze przed premierą o procesie tworzenia,

Po czytaniu – ROZMOWA Z TWÓRCAMI

CZYTANIE “DIWY”
Teatr Żelazny – Stacja PKP Katowice Piotrowice,
piątek 15 maja godzina 19.00

Cena biletu 10 pln
rezerwacja biletów na teatr.zelazny@gmail.com,
albo telefonicznie na 531 742 183

mapa dojazdu:
www.google.pl/maps/place/Stacja+PKP+Katowice+Piotrowice/@50.213715,18.970867,17z/data=!3m1!4b1!4m2!3m1!1s0x4716ceb81e5a950b:0xf4d011c6289d2bf?hl=pl

Link do strony wydarzenia na Facebooku:
https://www.facebook.com/events/103315003333271/

______________________________________________________________________________
#TeatrZelazny #Diwa #EdytaHerbus #MalgorzataBogdanska #GrzegorzKempinsky #teatr #sztuka #TeatrNaSlasku #rozrywka