Protezy 3D dla zwierząt

Protezy 3D dla zwierząt – Student medycyny weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu wykorzystuje technologię druku 3D w produkcji protez dla zwierząt.

To fantastycznie, że są jeszcze na tym świecie ludzie, których cechuje ogromna empatia i chęć pomocy zwierzętom.
Maciej Szczepański jest jednym z nich. Jako pierwszy w Polsce produkuje protezy 3D dla zwierząt.

 

 

 

Protezy 3D dla zwierząt

 

 

 

 

Protezy 3D dla zwierząt

Student weterynarii drukuje w 3D protezy dla okaleczonych psów

Student medycyny weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu wykorzystuje technologię druku 3D w produkcji protez dla zwierząt. Przygotowuje protezy dla dwóch psów – jeden stracił łapę po potrąceniu przez auto, a drugiego przejechał pociąg.

 

Uczelnia w komunikacie poinformowała, że Maciej Szczepański jest laureatem pierwszej edycji programu stypendialnego „Magistrant wdrożeniowy”, realizowanym na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Program wspiera studentów, których prace magisterskie cechuje kreatywność, wysoki potencjał naukowy i innowacyjność. Zgłaszane projekty muszą dodatkowo odpowiadać potrzebom gospodarki, rynku pracy i społeczeństwa.

 

Studenci, którzy w ramach programu otrzymują stypendium w wysokości 1500 zł miesięcznie przez pół roku (z możliwością przedłużenia go o kolejne 6 miesięcy), pracując nad realizacją prac naukowych, ściśle współpracują z promotorami. Promotorem projektu naukowego Macieja Szczepańskiego jest prof. Jakub Nicpoń.

 

 ”Interesuję się ortopedią weterynaryjną i już od dawna myślałem o tym, by druk 3D wykorzystać do leczenia zwierząt z częściową amputacją kończyn. To dużo tańsza metoda niż np. endoproteza. W Polsce to temat świeży dopiero raczkujący, ale np. w Stanach Zjednoczonych to powszechna, alternatywna metoda leczenia okaleczonych zwierząt” – powiedział student.

 

W realizowanym projekcie za pomocą wycisków i skanowania cyfrowego tworzy protezy pod wymiar dla dwóch psów. To 3-letnia Sonia, która potrącona przez samochód, straciła część tylnej łapy i 8-letni Leto, któremu pociąg przejechał przednią łapę.

 

„Pierwszego psa podpowiedziała mi pani weterynarz z rodzinnego miasta Opoczna, drugiego znajoma z roku. Właściciele zgodzili się bez namysłu. Jestem pewny, że pomogę ich pupilom” – mówi stypendysta.

 

Pierwsza proteza jest już wydrukowana, trwają pracę nad dopracowaniem uprzęży i lada dzień będzie ją testowała Sonia. Druga jest w przygotowaniu.

 

„Chcę, żeby mój projekt był powszechny, by pomagał w zatrzymaniu postępujących zwyrodnień układu mięśniowego i stawów, i poprawiał jakość życia psów. Mam nadzieję, że w przyszłości będę mógł pomagać jak największej liczbie zwierząt” – powiedział autor projektu.

 

autor: Roman Skiba, naukawpolsce.pap.pl

 

https://dobrewiadomosci.net.pl/53252-student-weterynarii-drukuje-w-3d-protezy-dla-okaleczonych-psow/


#psy