Prokrastynacja i jej przyczyny

Prokrastynacja i jej przyczyny – Odkładasz wszystko na ostatnią chwilę? PROKRASTYNACJA ma głębsze przyczyny niż myślisz!

Należę do osób, które niczego nie odkładają na później. Wręcz odwrotnie. Wykonuję wszystko od razu, a szczególnie jeśli chodzi o zadania trudne, albo niemiłe. Wtedy chcę, jak najszybciej mieć to z głowy.
Ale mam w swoim otoczeniu osoby, które odkładają wszystko na później i notorycznie zwlekają z wykonaniem zadań do ostatniej chwili.
To jest tak zwana prokrastynacja i pomimo, że nie jestem zwolennikiem popularnonaukowych artykułów, z tego dowiedziałem się wiele, o tym z czego ona się bierze.

 

 

 

Prokrastynacja i jej przyczyny

 

 

 

 

Prokrastynacja i jej przyczyny

Przekładasz obowiązki na później? Odwlekasz w czasie nieprzyjemne czynności? Masz trudności z ustaleniem priorytetów? Czujesz, że czas przecieka Ci przez palce. Wszystko to może wynikać z prokrastynacji, zjawiska polegającego na nałogowym zwlekaniu, ociąganiu się i odkładaniu obowiązków na później. Z czego to wynika? PROKRASTYNACJA ma głębsze przyczyny niż myślisz!

 

Prokrastynacja- co to za zjawisko?

Prokrastynacja to zjawisko polegające na nałogowym zwlekaniu, ociąganiu się i odkładaniu obowiązków na później. To świadome i dobrowolne zwlekanie z realizacją zamierzonych działań i planów, mimo wiedzy, że to tylko pogorszą sprawę. Wbrew pozorom prokrastynacja nie ma nic wspólnego z lenistwem i wynika z zupełnie innych przyczyn.

 

Skąd się to bierze?

Osoby, które mierzą się z tym zjawiskiem, z góry zakładają, że zadanie które ich czeka jest trudne, nieprzyjemne i wymagające dużego nakładu czasu i pracy.  Dodatkowo paraliżuje ich lęk przed porażką i braniem na siebie odpowiedzialności.

 

Prokrastynacji najpierw towarzyszy ulga i poprawa samopoczucia. Ktoś ma wrażenie, że zyskał na czasie i dzięki temu może zająć się innymi, przyjemniejszymi sprawami. Jednak gdy termin końcowy się zbliża, pojawia się lęk i nerwowość, że nie zdąży się wykonać zaplanowanych działań.

 

PROKRASTYNACJA ma głębsze przyczyny niż myślisz!

Psychologowie uważają, że prokrastynacja wynika z głębszych przyczyn. Oto najważniejsze z nich!

 

Twoi rodzice byli surowi i kontrolujący

Psychologowie doszli do wniosku, że to zjawisko może być związane z kotrolującymi, autorytarnymi i chłodnymi rodzicami i ich stylem wychowania. W „Psychology Today” opisano, że prokrastynacja to pasywnie-agresywny sposób na bunt wobec zewnętrznych prób kontroli. Osoby, które były wychowywane przez autorytarnych ojców ceniących posłuszeństwo, mają większe skłonności do odkładania rzeczy na później w dorosłym życiu.

 

Zawsze chcesz być jak najlepszy

Zawsze starasz się wypaść jak najlepiej, w każdym aspekcie życia. Wiele wymagasz od siebie i innych, nie uznajesz przy tym półśrodków. Wyznajesz zasadę „wszystko albo nic”. Rzucasz się na głęboką wodę i chcesz widzieć efekty swoich działań od razu. Gdy tak się nie dzieje lub coś staje na twojej drodze, po prostu się poddajesz.

 

Zbyt krytycznie się oceniasz

Osoby stosujące prokrastynację są wobec siebie zbyt krytycznie, przez co tak naprawdę nigdy nie są z siebie w pełni zadowolone. Skupiają się na swoich wadach i słabościach, nie doceniają się i mogą mieć problem z samoakceptacją i poczuciem własnej wartości. To błędne koło, ponieważ prokrastynacja powoduje ciągłe narastanie stresu, niepokoju i lęku przed porażką.

 

Damian

 

https://cytaty.pl/psychologia/74229,odkadasz-wszystko-na-ostatnia-chwile-ma-gebsze-przyczyny-niz-myslisz.html


#Psychologia #Prokrastynacja