Projekcja mechanizmem obronnym

W psychologii projekcja jest znanym mechanizmem obronnym, których celem jest ochrona sumienia przed myślami lub emocjami uznanymi za nieprzyjemne lub nie do zniesienia.

Projekcja polega na dostrzeganiu u innych tego, czego nie chcemy zobaczyć w sobie.

 

Projekcja mechanizmem obronnym

 

Osoby postępujące źle zawsze myślą jak najgorzej o innych

Kiedy mówimy, że osoby postępujące źle zawsze myślą jak najgorzej o innych, tak naprawdę mówimy o podświadomym mechanizmie obronnym. Mechanizm nazywa się „projekcją”. Polega ona na dostrzeganiu u innych tego, czego nie chcemy zobaczyć w sobie…..

W jaki sposób oceniają innych osoby postępujące źle

Tak czy inaczej, wszyscy nieustannie żyjemy jakimiś wyobrażeniami. Widzimy świat po swojemu. Wszyscy czytamy rzeczywistość na swój własny sposób, bez względu na to, jak bardzo staralibyśmy się być obiektywni. Chociaż pewne aspekty dostrzegamy, niestety pozostajemy ślepi na inne. Kładziemy nacisk na niektóre szczegóły, kompletnie ignorując inne. Kiedy mówimy o świecie, w dużym stopniu mówimy o sobie.

Ten mechanizm projekcji działa na różne sposoby. Oto kilka przykładów:

  • Projekcja afektywna. Mówimy, że ktoś nas nienawidzi, chociaż w rzeczywistości jesteśmy tymi, którzy nienawidzą tej osoby. To samo dzieje się w przypadku miłości i innych uczuć.
  • Projekcja emocjonalna. Mówimy, że księżyc jest „romantyczny” lub że morze jest „ciche i spokojne”. W rzeczywistości księżyc jest obiektem w Układzie Słonecznym, który nie ma uczuć. To samo dotyczy oceanu. To my widzimy je w ten sposób i nadajemy im takie lub inne znaczenie.
  • Projekcja konieczności. Jest nieco trudniejsza do wykrycia. Zdarza się, gdy na przykład osoba udziela innym rad nie będąc o to proszona. Najprawdopodobniej w ten sposób szuka kogoś, kto ją poprowadzi bądź zwróci na nią uwagę.
  • Projekcja cech osobowych. Dzieje się tak, gdy oskarżamy innych o jakieś zachowanie – ale sami też to robimy. To tak, jak w przypadku ojca, który sam pali, jednocześnie myśląc, że jego dzieci postępują „źle” również paląc. To klasyczny przypadek osoby postępującej źle, który myśli jak najgorzej o innych.

cały artykuł:
https://pieknoumyslu.com/osoby-postepujace-zle-mysla-zle-o-innych/


#psychologia