Pracownicy techniczni zapowiadają strajk

Pracownicy techniczni zapowiadają strajk – Pracownicy techniczni Opery Narodowej w Warszawie domagają się podwyżek niskich płac. 

Wyczytałem na Onecie, że pracownicy techniczni Opery Narodowej w Warszawie domagają się podwyżek niskich płac, że Zakładowa “Solidarność” prowadzi rozmowy z dyrekcją placówki i że w przypadku braku porozumienia pracownicy podejmą strajk.

 

Pracownicy techniczni zapowiadają strajk

 

Pisałem już na blogu o tym, że zespół techniczny jest w istocie sercem teatru, bo bez niego nie poruszy się żadna kulisa, nie zaświeci żadne światło i nie zagra żadna muzyka.

Serce teatru to mięsień, który pompuje krew w bezduszną scenę, która, jak papier, przyjmie każdy bełkot, każdy sukces i każdą porażkę.

Nie napisałem jednak o tym, że prawie wszystkie zespoły techniczne jakie znam są niedoceniane i pracują w gruncie rzeczy z ogromnej pasji do teatru, albowiem wynagrodzenia finansowe są zazwyczaj śmiesznie niskie.

Nie wiem ile de facto zarabiają pracownicy techniczni Opery Narodowej, ale podejrzewam, że proporcjonalnie równie mało, jak inne zespoły techniczne w kraju.

Zapowiadany protest ma mieć hasło przewodnie “Doceńcie wreszcie naszą pracę, zapewnijcie uczciwą płacę” i moim zdaniem nie sposób się z tym nie zgodzić. To oni przychodzą pierwsi do teatru, budują dekoracje, ustawiają światło i uruchamiają sprzęt, to oni prowadzą przedstawienie od strony technicznej i to oni później, po skończonym spektaklu zostają i demontują dekoracje. Ich praca odbywa się w tle i zazwyczaj nikt ich nie widzi, pracują często w nadgodzinach za stawki, które nawet roznosiciele ulotek uznaliby za zbyt małe, a ich praca niestety nie tylko jest niedoceniana finansowo, ale najczęściej także nie jest doceniana przez aktorów i dyrektorów. Są uważani za coś oczywistego i dopiero, kiedy ich zabraknie i teatr stanie, bo nie będzie miał kto podciągnąć sztankietu, zmienić dekoracji, uprać kostiumu, albo zaświecić na scenie, zostaną oni dostrzeżeni i być może docenieni.

Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie i że ci dzielni i poświęceni teatrowi ludzie nie tylko będą dostrzegani przez artystyczną brać, ale także dostaną wynagrodzenia na jakie zasłużyli

Amen


#pracownicytechniczni #teatr