Pożegnanie Żuka Opalskiego

Pożegnanie Żuka Opalskiego – Żuk Opalski upublicznił na Facebooku, że żegna się z Akademią Sztuk Teatralnych w Krakowie i napisał dlaczego to robi.

Żuk Opalski pozwolił mi, żebym opublikował tu jego pożegnanie z AST w Krakowie.

 

Wydaje mi się to ważne, nie tylko dlatego, żeby jego słowa dotarły do większej grupy odbiorców, ale także dlatego, że jego słowa, bardzo dyplomatycznie określające przyczynę tej decyzji, wpasowują się w to, o co walczę – o obronę dobrego teatru.

 

Odejście Żuka to ogromna strata dla świata, w którym mądrość, profesjonalizm, piękne wartości były, są i będą najcenniejsze. Natomiast świat głupców, nawet nie wie kogo stracił.

 

A Uczelnia, moim zdaniem, powinna się wstydzić, że “pozwala” komuś tak wartościowemu odejść!

 

 

 

Pożegnanie Żuka Opalskiego

 

 

 

 

Pożegnanie Żuka Opalskiego

POŻEGNANIE

„Ale bo też w sztuce nic nie jest tak trudne, jak łatwość.”

Witold Gombrowicz

 

Z bólem, po kilkudziesięciu latach pracy, zdecydowałem się na odejście z mojej Akademii Sztuk Teatralnych (niegdyś PWST). I nie jest to decyzja nieprzemyślana, gdyż rozważałem ją od dawna.

 

Nie mam zamiaru walczyć z obecnymi czasami i wartościami, zdaję sobie bowiem sprawę, iż są one silniejsze. Tyle, że nie mogę z nimi znaleźć żadnego porozumienia.

 

Skoro moja wiedza i umiejętności nie są potrzebne a nawet stają się niebezpieczne – czas odejść. Trudno. Odchodzę zatem z moimi Swinarskimi, Mannami, Strehlerami, Brookami, Schubertami, Beethovenami… dbałością o język polski i jego wyrazistość… Jestem pewien, że znajdę gdzieś swoją niszę.

 

Spotkałem przez te lata w mojej Uczelni tylu wspaniałych ludzi. I wdzięczny jestem Losowi za te spotkania. Jestem dumny, iż mogłem uczyć w szkole z taką historią i z takim przesłaniem, właściwie od początku powstania tu Wydziału Reżyserii Dramatu. Kiedyś było inaczej, jest – niestety – inaczej i pewnie będzie inaczej. Czasy się zmieniają, to oczywiste. Tyle, że ja z obecnym „inaczej” nie chcę mieć nic wspólnego.

 

Z całego serca życzę mojej byłej już Uczelni, wszystkim jej pracownikom, studentkom i studentom, mądrości i zwykłej ludzkiej serdeczności. Bez nich żadna prawdziwa sztuka nie ma szans.

 

Kraków, 28 stycznia 2023 r. Żuk Opalski

 

https://www.facebook.com/jozef.opalski1/posts/pfbid02jbRWoQU6872fFkJCQ3RrjPvLM
98Vm9MpcLbesKVTfPx5vgTaTEuBjLQwZFWHWPzTl

 

 

 

 

Józef Opalski

Józef Opalski (ur. 20 marca 1947 w Krakowie) – teatrolog, muzykolog, literaturoznawca, publicysta, reżyser teatralny, organizator festiwali, pedagog. Wykładowca na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesor krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. W środowisku znany jako „Żuk”.

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/J%C3%B3zef_Opalski


#Teatr