Pozbawiona dramaturgii chałtura

Pozbawiona dramaturgii chałtura – Pan Talarczyk nie ma nic interesującego do powiedzenia na temat Wojciecha Korfantego.

Michał Centkowski, jeden z niewielu krytyków teatralnych, którzy mają odwagę iść pod prąd, ostro krytykuje teatr Roberta Talarczyka, a szczególnie jego ostatni spektakl „Korfanty. Rebelia!” Artura Pałygi w Teatrze Śląskim im. S. Wyspiańskiego w Katowicach. To jest pozbawiona dramaturgii śpiewogra, pisze Centkowski w swojej recenzji zatytułowanej “Korfanty za granty” w „Przeglądzie”.

 

 

 

 

 

 

 

Pozbawiona dramaturgii chałtura

Nie jest to pierwszy spektakl o Wojciechu Korfantym na deskach Teatru Śląskiego – ani pierwszy spektakl Roberta Talarczyka o tematyce śląskiej. – pisze Michał Centkowski. Lokalnej tożsamości i jej ikonom warto oczywiście się przyglądać, pod warunkiem że ma się na ich temat coś interesującego do powiedzenia. – kontynuuje.

 

Dalej stwierdza – Talarczyk wraz z Arturem Pałygą serwują publiczności pozbawioną dramaturgii, prosto zrymowaną śpiewogrę pełną frazesów.

 

Ostatecznie krytyk podsumowuje – Miała być buntownicza punk opera… – wyszła chałtura.

 

 Tytuł oryginalny
Korfanty za granty

 

Źródło:
„Przegląd” nr 6

 

Autor:
Michał Centkowski

 

Data publikacji oryginału:
05.02.2024

 

https://e-teatr.pl/korfanty-za-granty-45586

 

 

 

 

Wojciech Korfanty

Wojciech Korfanty (ur. jako Adalbert Korfanty 20 kwietnia 1873 w osadzie Sadzawki, zm. 17 sierpnia 1939 w Warszawie) – polski przywódca narodowy Górnego Śląska, związany z chrześcijańską demokracją. Jedna z najważniejszych postaci Śląska i jego walki o przyłączenie do Polski. Jeden z ojców niepodległej Polski.

 

W odrodzonej Polsce w latach 1922–1930 sprawował mandat posła na Sejm I i II kadencji. Związany był z Chrześcijańską Demokracją (ChD). W Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej I kadencji był członkiem klubu Chrześcijańsko-Narodowego Stronnictwa Pracy. W obliczu niepowodzenia misji stworzenia gabinetu Artura Śliwińskiego, 14 lipca 1922 został desygnowany przez Komisję Główną Sejmu RP na premiera. Wkrótce skompletował skład swojego gabinetu. Jednak wobec protestu swojego przeciwnika, naczelnika państwa Józefa Piłsudskiego i groźby przeprowadzenia strajku generalnego przez PPS, nie rozpoczął formowania rządu, a 29 lipca komisja wycofała jego desygnację. Od października do grudnia 1923 był wicepremierem w rządzie Wincentego Witosa i ministrem bez teki oraz jego doradcą z ramienia ChD.

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojciech_Korfanty


#teatr