Powrót do rzeczywistości

Powrót do rzeczywistości – Irena Czusz, której zbyt długo już u mnie na blogu nie było, napisała przepiękny tekst o zanurzaniu się w refleksji i powrotu do rzeczywistości.

Jak wygląda powrót do rzeczywistości po trzech dniach resetu.

Powrót do rzeczywistości

Powrót do rzeczywistości

Trzy dni resetu, odcięcia od świata ziemskiego przyspieszenia. Zanurzenie w refleksji, we wspomnieniach o babci, ojcu, cioci i wielu innych nieobecnych. Utrwalanie obrazów i zbieranie okruchów wspomnień, modlitwa. Stan zawieszenia w pobliżu granicy niewidzialnego świata.

Zwolniłam oddech i bicie serca.

Poniedziałkowy powrót do rzeczywistości… jak skrzypienie kredy o tablicę. Trzeba rozpisać życie na kolejne dni. Deszcz zgasił znicze. Kwiaty oklapły jak zmokłe kury. Zmrok zabiera światło dnia zbyt wcześnie.

Listopad, najbardziej nierzeczywisty z miesięcy. Chochoły snują się po polach wśród mgieł i rosy. Na drzewach siedzą złowieszcze kruki. Zapach palonych liści miesza się z zapachem wilgotnej zgnilizny. Ziemia prosi o odpoczynek i czeka na przymrozki. Suche trawy sterczą bez życia. Zastygłe krople krwi na bezlistnych gałązkach głogu czekają na zerwanie. Nadeptuję ostatnie kasztany i żołędzie wśród opadłych liści. Dostrzegam ostatki wszystkiego, co miało związek z latem.

Jest we mnie jeszcze niezgoda na czapkę i rękawiczki.

Dłonie w kieszeniach szukają ciepła, a w głowie pytanie – jak przeskoczyć do kwietnia bez utraty czasu i ciała?

Irena Czusz

https://www.facebook.com/iszunia/posts/10221567234757218

Rzeczywistość

Rzeczywistość – w znaczeniu potocznym to „wszystko, co istnieje”. Termin rzeczywistość w najszerszym znaczeniu zawiera wszystkie byty, zarówno obserwowalne, jak i pojęciowe, wprowadzone przez naukę czy filozofię.

zachodniej filozofii istnieje hierarchia poziomów pojęć rzeczywistości: od subiektywnej i fenomenologicznej przez obiektywną opisywaną za pomocą faktów aż do matematycznych modeli rzeczywistości wyrażanych za pomocą równań i aksjomatów. Inne podejście do rzeczywistości występuje we wschodnich filozofiach, takich jak hinduizm i buddyzm. Rzeczywistość opisywana jest za pomocą pojęć, takich jak np. dharmaparamattha dhammasamsara i maja.

Rzeczywistość fenomenologiczna

W szerszym i podmiotowym sensie, prywatne doświadczenia, ciekawość i selektywność obserwacji wpływają na osobistą interpretacje zdarzeń i kształtują rzeczywistość dostępną dla danej osoby. Ta rzeczywistość może pokrywać się w dużym stopniu z rzeczywistością innych, ale istnieją jej elementy unikalne dla tej osoby i niedostępne dla kogokolwiek innego. Większość doświadczeń duchowych następuje na tym poziomie rzeczywistości. W sensie psychologicznym ta rzeczywistość jest definiowana przez to co dana osoba uważa za rzeczywistość.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Rzeczywisto%C5%9B%C4%87


#rzeczywistość